Нема да им одолеете – Здрави брауни колачиња од тиква

Тиквите ги обожаваме, затоа што се здрави и вкусни, а може да се направат на повеќе начини и да се искористат во слатки и солени рецепти.

Zdravi-brauni-kolacinja-od-tikva-01.jpg

Овојпат за вас имаме здрав, сладок рецепт кој ќе ве инспирира да го направите веднаш, генерално поради нискиот број на калории, но и поради вкусот. 

Направете брауни колачиња со тиква, уште денес:

Потребни состојки:

 • 1 шолја (од 250 ml) варена тиква
 • 100 gr мелени овесни снегулки
 • 2 лажици путер од кикиритки (или лешник или бадем, по вкус)
 • 2 лажици мед (или агаве сируп)
 • 2 лажици какао (доколку не додавате протеински прашок тогаш нека бидат 3)
 • 2 лажици протеински прашок од чоколадо (само доколку имате или имате желба десертот да е уште поздрав)
 • 1 ќесичка цимет
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • Доколку смесата ви е малку сува, слободно може да додадете 1-3 лажици млеко (обично, без лактоза или растително, по вкус)

Начин на подготовка:

 • Сите горенаведени состојки ги мешате во подлабок сад додека смесата убаво не се соедини.
 • Доколку сметате дека смесата е премногу сува за ваш вкус, слободно додадете неколку лажици млеко.
 • Во тава, обложена со хартија за печење, истурете ја смесата.
 • Печете во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 минути.
 • Проверете со чепкалка дали брауни колачињата се добро испечени и дозволете да се оладат пред послужување.

Zdravi-brauni-kolacinja-od-tikva (1).jpg

Zdravi-brauni-kolacinja-od-tikva (2).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Преклопени тортилји со пилешко, од кои тече растопен кашкавал Вкусен и сочен оброк за сите оние што сакаат зачинета и лута храна, а дополнител...
7 eдноставни предлози за појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија Никола Ладлам-Рејн е експерт за исхрана. За Insider, таа споделува неколку еднос...
„Тофифи“ торта – сладок десерт поради кој ќе ја прекршите секоја диета Торта со тофи! Вкусна, преслатка, вистинска шеќерна бомба заради која ќе ја прек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg