Хот-дог на нов, неодолив начин – со мелено месо и растопен кашкавал
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Хот-дог на нов, неодолив начин – со мелено месо и растопен кашкавал

Лесни се за подготвување, нема да ви требаат премногу состојки, а дефинитивно ќе подготвите вкусна домашна брза храна.

domashen-recept-za-vkusna-brza-hrana-hot-dog-so-uvijachi-od-meleno-meso-i-rastopen-kashkaval-01.jpg

Хот-догот со полнети „уштипци“ наместо виршли се одлични за викенд-мени, а сите ќе бараат репете.

Потребни состојки:

 • 500g мелено телешко месо
 • 1 голема лажица сол
 • ½ лажица лук во прав
 • 1 голема лажица црн бибер
 • 4 парчиња кашкавал
 • 8 парчиња сланина
 • Масло за пржење
 • Лепчиња за хот-дог
 • Кечап и сенф

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад се мешаат меленото месо, солта, црниот бибер и лукот во прав.
 • Од подготвената смеса се прават плескавици и во секоја од нив се става по едно парче кашкавал. Плескавиците се виткаат во ролни околу кашкавалот.
 • Ролните од мелено месо и кашкавал се виткаат во две парчиња сланина (погледнете во видеото).
 • Парчињата месо се пржат во тава со нелепливо дно сè додека сланината не добие златно-кафеава боја, а кашкавалот почне да се топи.
 • Месото ставете го во лепчиња за хот-дог и додадете кечап и сенф.

Деталнo начинот на подготовка можете да го погледнете во видеото:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Талентирана Македонка за која готвењето е уметност: 8 предлог рецепти од Викторија Кочишка Оваа Македонка има кулинарски талент и Инстаграм профил со кулинарски дела кои д...
Преклопени тортилји со пилешко, од кои тече растопен кашкавал Вкусен и сочен оброк за сите оние што сакаат зачинета и лута храна, а дополнител...
Ручек за цело семејство: Рецепт за вкусна црвена леќа Во тенџере ставаме масло за јадење и кромид и пржиме на тивок оган. Откако кроми...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg