7 eдноставни предлози за појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија

Никола Ладлам-Рејн е експерт за исхрана. За Insider, таа споделува неколку едноставни предлози за појадоци богати со протеини кои ќе ви ја дадат потребната енергија наутро и нема да го зголемат нивото на шеќер во крвта.

7-ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-01.jpg

Никола вели дека наутро е важно да јадеме појадок кој нема да предизвика нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта. Во спротивно, нивото на шеќер во крвта може нагло да опадне во попладневните часови, а ова значи дека ќе се чувствуваме летаргично.

„Ако правите голема пауза меѓу оброци или целосно ги прескокнувате, нивото на гликоза во крвта може нагло да се спушти, а ова ќе има негативно влијание врз вашата енергија.

Наутро внесувајте јаглехидрати од овошје и зеленчук, интегрален леб и овес. Овие намирници имаа хранливи влакна, а не предизвикуваат нагли промени во нивото на шеќер во крвта“, открива Никола.

Во продолжение дел од нејзините предлози за појадок:

Пудинг со чиа семе и јагоди

Потребни состојки:

 • 2 лажици чиа семе
 • ½ шолја бадемово млеко (можете да користите и обично)
 • 1 лажица протеински прашок (доколку сакате)
 • Мед (доколку сакате засладувач)
 • Јагоди

Начин на подготовка:

 • Во сад ставете ги чиа семето и млекото, како и протеинскиот прашок. Оставете го садот да отстои преку ноќ во фрижидер.
 • Следното утро, во садот додајте мед и јагоди. Можете да додадете и една лажица путер од кикиритки.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-02.jpg

Палачинки

Потребни состојки (за една личност):

 • 1 банана
 • 2 јајца
 • 1/3 шолја овесни снегулки
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • Малку сол
 • Малку екстракт од ванила (доколку сакате)

Начин на подготовка:

 • Испасирајте ја бананата и добро измешајте ги сите состојки.
 • Печете ги палачинките на загреана тава со малку масло додека да добијат златна боја.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-05.jpg

Печен овес со јаболка

Потребни состојки:

 • 1/2 банана, пасирана
 • 40 грама овес
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • Малку цимет
 • Малку сол
 • 1/2 јаболко, исечено на мали парчиња
 • 1/2 шолја бадемово млеко
 • Путер од кикиритки за декорација

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 степени и премачкајте тава со малку путер или масло.
 • Измешајте ги сите состојки и оставете неколку парчиња од јаболкото.
 • Ставете ја смесата во тавата, додајте ги останатите јаболка и печете околу 20 минути, односно додека овесот да добие златна боја.
 • На крај додајте путер од кикиритки.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Шеќерни крофни со цимет и путер, меки како душа Крофните со шеќер, цимет и путер се најмеките крофни што некогаш ќе ги пробате. ...
Полнети чоколадни колачиња со богат вкус – се прават во калап од 4 состојки Од овие состојки можете да подготвите 4 вкусни колачиња, што се идеални за оние ...
Вртени кифлички со лук и путер, меки „како душа“ Тестото е меко како душа, а вкусот - фантастичен... Па, зошто уште денес да не п...
Ќе барате уште едно парче: Торта од редени палачинки и фил со Нутела крем Торта од палачинки со фил од Нутела... Звучи примамливо нели? Погледнете како да...
Чизкејк од банани што не се пече – идеален за летните денови Брзите чизкејк десерти се меѓу омилените на модерните домаќинки затоа што не се ...
Рецепт за војнички грав – Во што е тајната на популарното јадење од поранешна Југославија? Наместо сувомеснат производ ќе треба да користите говедско месо исечкано на коцк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg