Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


7 eдноставни предлози за појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија

Никола Ладлам-Рејн е експерт за исхрана. За Insider, таа споделува неколку едноставни предлози за појадоци богати со протеини кои ќе ви ја дадат потребната енергија наутро и нема да го зголемат нивото на шеќер во крвта.

7-ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-01.jpg

Никола вели дека наутро е важно да јадеме појадок кој нема да предизвика нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта. Во спротивно, нивото на шеќер во крвта може нагло да опадне во попладневните часови, а ова значи дека ќе се чувствуваме летаргично.

„Ако правите голема пауза меѓу оброци или целосно ги прескокнувате, нивото на гликоза во крвта може нагло да се спушти, а ова ќе има негативно влијание врз вашата енергија.

Наутро внесувајте јаглехидрати од овошје и зеленчук, интегрален леб и овес. Овие намирници имаа хранливи влакна, а не предизвикуваат нагли промени во нивото на шеќер во крвта“, открива Никола.

Во продолжение дел од нејзините предлози за појадок:

Пудинг со чиа семе и јагоди

Потребни состојки:

 • 2 лажици чиа семе
 • ½ шолја бадемово млеко (можете да користите и обично)
 • 1 лажица протеински прашок (доколку сакате)
 • Мед (доколку сакате засладувач)
 • Јагоди

Начин на подготовка:

 • Во сад ставете ги чиа семето и млекото, како и протеинскиот прашок. Оставете го садот да отстои преку ноќ во фрижидер.
 • Следното утро, во садот додајте мед и јагоди. Можете да додадете и една лажица путер од кикиритки.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-02.jpg

Палачинки

Потребни состојки (за една личност):

 • 1 банана
 • 2 јајца
 • 1/3 шолја овесни снегулки
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • Малку сол
 • Малку екстракт од ванила (доколку сакате)

Начин на подготовка:

 • Испасирајте ја бананата и добро измешајте ги сите состојки.
 • Печете ги палачинките на загреана тава со малку масло додека да добијат златна боја.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-05.jpg

Печен овес со јаболка

Потребни состојки:

 • 1/2 банана, пасирана
 • 40 грама овес
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • Малку цимет
 • Малку сол
 • 1/2 јаболко, исечено на мали парчиња
 • 1/2 шолја бадемово млеко
 • Путер од кикиритки за декорација

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 степени и премачкајте тава со малку путер или масло.
 • Измешајте ги сите состојки и оставете неколку парчиња од јаболкото.
 • Ставете ја смесата во тавата, додајте ги останатите јаболка и печете околу 20 минути, односно додека овесот да добие златна боја.
 • На крај додајте путер од кикиритки.

ednostavni-predlozi-za-pojadok-koj-kje-vi-ja-dade-potrebnata-energija-i-nema-da-vi-go-zgolemi-nivoto-na-shekjer-vo-krvta-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Редена торта со јагоди – за кога немате ништо благо во фрижидер Сезоната на јаготки треба да се искористи максимално, па ова е уште еден сладок ...
5-дневно мени: Едноставни рецепти за хранлив и вкусен ручек, ако живеете сами Пржени јајца со песто, едноставен сендвич со наут и хумус, полнети печурки со пр...
Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg