Предлог рецепт за ручек: Пилешко полнето со спанаќ и растопено сирење

Пилешкото месо одлично може да се комбинира со пролетниот зеленчук, а комбинацијата со спанаќ и сирење ќе им се допадне на сите.

predlog-recept-za-ruchek-pileshko-od-rerna-polneto-so-spanakj-od-koe-rastekuva-sirenje-01.jpg

Станува збор за КЕТО-рецепт што подеднакво ќе им се допадне и на оние што не се придржуваат до овој начин на исхрана. Сепак, убаво е кога знаете дека тоа што го приготвувате со сигурност е и здраво.

Потребни состојки:

 • 120 до 170g пилешки гради без коска;
 • 2 мали лажици црвен пипер;
 • 1 мала лажица оригано;
 • 1 мала лажица лук во прав;
 • ½ лажица вегета;
 • ½ мала лажица сол;
 • ¼ мала лажица црн бибер;
 • 2 супени лажици маслиново масло.

За фил:

 • 150g спанаќ исчистен, измиен и исушен;
 • 75g фета сирење изронето;
 • 60g рикота (изронета);
 • 2 лажици ситно исечкани перца од млад кромид;
 • 2 чешниња лук изрендани;
 • ½ мала лажица ситно исечкан копар.

Начин на подготовка:

 • Рерната се загрева на 200 степени Целзиусови.
 • Пилешките гради се сечат на половина и се зачинуваат со зачините.
 • Во подлабок сад се мешаат состојките за филот: спанаќот, сирењата, перцата од кромид, лукот и копарот.
 • Секое парче од пилешките гради се полни со претходно измешаниот фил и се затвора со чепкалка за заби.
 • Наполнетите пилешки гради се запржуваат на маслиново масло во нелепливо тавче додека не поруменат.
 • Стековите заедно со маслото се префрлаат во плех и се ставаат да се испечат на температура од 200 степени Целзуисови од 15 до 18 минути (иако овој чекор го нема во видеото, сепак е неопходен).

Видео упатство:

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...
Хит рецепт за мезе: Зачинети ребра од пченка со сочен сос На социјалните мрежи масовно се споделуваат рецепти за здрава брза храна, што мо...
Викенд мезе: Крцкави пилешки прсти со сусам, печени во рерна Ако сакате да подготвите пилешки прсти за мезе што нема да „пливаат“ во масло и ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg