5-дневно мени: Едноставни рецепти за хранлив и вкусен ручек, ако живеете сами

Пржени јајца со песто, едноставен сендвич со наут и хумус, полнети печурки со праз - постојат многу рецепти кои не одземаат многу време и се совршени за деновите кога готвите само за себе.

ednostavni-recepti-za-hranliv-i-vkusen-ruchek-za-eden-01.jpg

Многу луѓе воопшто не се нафаќаат да готват ако треба да приготвуваат само една порција. Но, постојат навистина едноставни, а притоа вкусни и хранливи рецепти со кои ќе направите цел ручек само за вас.

За приготвувањето на овие рецепти ќе ви треба околу половина час, а најдоброто е што можете да ја адаптирате количината на повеќето состојки, како зеленчук, фета сирење или хопла, според вашиот вкус.

5 едноставни рецепти за ручек за еден:

Пржени јајца со песто

Потребни состојки:

 • 1 компир исечен на помали парчиња
 • 1 лажица песто
 • 2 јајца
 • 3-4 шери домати
 • 1 рака спанаќ
 • Малку рендан пармезан
 • Маслиново масло
 • Сол

Начин на подготовка

 • Загрејте ја рерната на 180 степени.
 • Ставете го исечениот компир во тава за печење, ставете малку маслиново масло и сол и испечете го.
 • Во поголема тава за пржење ставете маслиново масло и лажица песто, па додајте ги двете јајца и шери доматите. Ставете ги доматите на едната страна од тавата, а јајцата на другата.
 • Кога ќе се испржат јајцата, тргнете ја тавата од оган и додајте ги спанаќот и компирот и малку измешајте ги со доматите. 
 • Откако спанаќот малку ќе се обари од топлината на тавата, додајте го ренданиот пармезан и послужете. 

ednostavni-recepti-za-hranliv-i-vkusen-ruchek-za-eden-02.jpg

Фритата со компир и брокула

Потребни состојки:

 • Неколку млади компирчиња
 • Неколку кругови кромид
 • 3-4 стапчиња брокула
 • 3 изматени јајца
 • Малку издробено фета сирење
 • Маслиново масло
 • Сол

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 180 степени.
 • Ставете ги компирите во тава за печење, додајте маслиново масло и сол и ставете ги во рерната.
 • По 10-тина минути додајте го кромидот и печете уште 10 минути. Потоа додајте ја брокулата, па печете уште 10 минути и извадете ја тавата од рерната.
 • Во тава за пржење ставете масло и додајте ги изматените јајца, печените компири, кромидот и брокулата. Гответе неколку минути на среден оган (можете да додадете и малку бибер).
 • Покријте ја тавата со капак и гответе уште неколку минути додека да се испржат јајцата.
 • На крај додајте го издробеното фета сирење и послужете.

ednostavni-recepti-za-hranliv-i-vkusen-ruchek-za-eden-06.jpg

Уште три рецепти на следната страница...Би можело да ве интересира:

Редена торта со јагоди – за кога немате ништо благо во фрижидер Сезоната на јаготки треба да се искористи максимално, па ова е уште еден сладок ...
Хит рецепт за мезе: Зачинети ребра од пченка со сочен сос На социјалните мрежи масовно се споделуваат рецепти за здрава брза храна, што мо...
Викенд мезе: Крцкави пилешки прсти со сусам, печени во рерна Ако сакате да подготвите пилешки прсти за мезе што нема да „пливаат“ во масло и ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg