Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Рецепт за чоколадна „чизкејк“ торта - прсти да излижете

Станува збор за евтина торта, што ќе ја подготвите мошне брзо, а ќе ви бидат потребни само 4 состојки.

brza-chokoladna-chizkejk-torta-so-biskviti-i-ushte-3-sostojki-01.jpg

Комбинацијата од крем сирење и еурокрем е посебна и ќе мора да ја пробате за да се уверите.

Најдоброто кај оваа торта е што не се пече, лесна е за подготовка, а состојките што ви се потребни ги купувате готови.

Погледнете како да направите брз чоколаден „чизкејк“ без да останете цел ден во кујна.  

Потребни состојки:

За кора:

 • 500 g крем сирење
 • 250 g мелени плазма бисквити

За фил:

 • 400 g чоколаден крем
 • 100g путер

Начин на подготовка:

 • Путерот се топи на пареа заедно со една лажица еурокрем;
 • Мелените бисквити се прелеваат со оваа смеса и се оставаат во ладилник;
 • Остатокот од еурокремот во длабок сад со миксер се меша со крем сирењето додека не се добие изедначена смеса;
 • Добиениот фил се остава во ладилник да стои 30 минути;
 • Филот за кората се вади од ладилник и се распоредува во калап за торта;
 • Со чаша бисквитите се притискаат за да се добие рамна кора;
 • Врз неа се реди филот од еурокрем и крем сирење и рамномерно се распоредува;
 • Можете да ја декорирате со сечкани или мелени ореви, кокос или други јаткасти плодови по желба;
 • Откако е готова тортата се враќа во ладилник уште 15 до 20 минути.

brza-chokoladna-chizkejk-torta-so-biskviti-i-ushte-3-sostojki-02.jpg

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Брза пролетна торта со крем банани и бисквити – не се пече и готова е за 10 минути За оваа торта ќе ви треба повеќе време за да ја изедете отколку за да ја подготв...
Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...
7 eдноставни предлози за појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија Никола Ладлам-Рејн е експерт за исхрана. За Insider, таа споделува неколку еднос...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg