Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


Сочни тестенини во сос од домати со вотка, по рецептот на Џиџи Хадид

Тестенини со вотка? Зошто да не... Оние што го пробале рецептот се изненадени од вкусот и велат дека ќе го подготвуваат и во иднина.

predlog-ruchek-zachineti-testenini-so-votka-po-receptot-na-djidji-hadid-01.jpg

Пред да остане бремена со нејзиното дете, Џиџи Хадид го сподели рецептот за нејзините омилени тестенини со вотка. Тестенините се омилен оброк за сите генерации, но овој рецепт е наменет само за возрасни.

predlog-ruchek-zachineti-testenini-so-votka-po-receptot-na-djidji-hadid-02.jpg

Обично на сосовите им се додава вино или пиво, а овој рецепт вклучува вотка, но во минимални количини. Исто така, доколку сакате, можете вотката сосема да ја изоставите.

Рецептот е споделен од една од најубавите жени во светот и беше вистински хит, а погледнете како можете да го подготвите сами.

Потребни состојки (за 2 порции):

 • 60ml маслиново масло;
 • ¼ млад кромид (исечкан);
 • 1 мало чешне лук (исечкано);
 • 50ml доматен сос;
 • 120ml павлака за готвење;
 • 1 голема лажица вотка;
 • 1 лажичка буковец;
 • 225g тестенини;
 • 1 голема лажица путер;
 • 25g рендан пармезан;
 • Сечкан босилек;
 • Сол и бибер (по вкус).

Начин на подготовка:

 • Во поголемо тенџере се загрева маслиновото масло, се додаваат кромидот и лукот и се готват додека да омекнат;
 • Се додава сосот од домати и се готви додека да потемни, па потоа се додава слатка павлака и се меша, па се додава вотката и се готви додека да испари течноста;
 • Се додава буковец (по вкус), и мешате додека сите состојки да се соединат, па додавате сол и бибер;
 • Сосот се става настрана да се олади;
 • Во длабок сад се варат тестенините според упатството, а во посебен сад се собира околу ¼ од водата во која се вареле;
 • Сосот се враќа на средна температура на рингла и се додава путерот за да се стопи со постојано мешање, додека не се добие сосема кремаста смеса;
 • По ова се додаваат тестенините и водата во која се вареле. Се додава ренданиот пармезан и се меша, а по потреба може да се додаде сол и бибер;
 • Тестенините се декорираат со рендан пармезан и исечкан босилек.

predlog-ruchek-zachineti-testenini-so-votka-po-receptot-na-djidji-hadid-03.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Два брзи и лесни рецепти кои вреди да ги послужите на посната трпеза за Св. Никола За Св. Никола, другите посни слави или во кој било друг ден, вреди на трпезата д...
Посен рецепт без масло: Хумус од бел грав со зачини Без масло, со зачини по желба – хумусот од бел грав може да се консумира како ма...
Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg