Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Десерт на денот: Меки брауни колачиња со Нутела – ќе ги направат и неискусните

Љубителите на меки колачиња кои се топат во уста ќе се опседнат со овој рецепт за Нутела браунис колачиња. Нема да ги промашите дури и ако не сте махер во кујна. 

desert-na-denot-meki-brauni-kolachinja-so-nutela-kje-gi-napravat-i-neiskusnite-01.jpg

Во лето сите обожаваме лесни и брзи рецепти за десерти кои нема да ни одземат повеќе од 30 минути во кујна.

Овие Нутела браунис колачиња со сигурност ќе ги обожавате заради богатиот вкус, а можат да ги подготват дури и неискусните во кујна.

Потребни состојки (за плех со димензија 8х8):

 • 170g несолен путер, стопен и малку оладен
 • 250g шеќер
 • 3 големи јајца
 • 250g темно чоколадо, стопено и малку оладено
 • 150g Нутела крем
 • 100g брашно
 • 30g какао
 • 1 лажица сол
 • 150g чоколаден чипс

desert-na-denot-meki-brauni-kolachinja-so-nutela-kje-gi-napravat-i-neiskusnite-02.jpg

Начин на подготовка: 

 • Истурете ги стопениот путер и шеќерот во сад и измиксирајте додека смесата не се соедини.
 • Додадете ги јајцата, измиксирајте, а потоа додадете ги стопеното чоколадо и Нутелата, па повторно измазнете ја смесата со миксер.
 • Додадете ги состојките во прав и измешајте, а на крај ставете го и чоколадниот чипс и повторно изедначете ја смесата.
 • Истурете ја чоколадната смеса во калап врз хартија за печење и печете 30-35 минути на температура од 170С°.
 • Оставете да се олади и ставете го колачот најмалку 3 часа во фрижидер пред да послужите.

Видео постапка:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт од 5 состојки: Сочна чоколадна торта, готова за половина час Крцкава однадвор, а мека и сочна одвнатре, оваа чоколадна торта која се топи во ...
Редена торта со јагоди – за кога немате ништо благо во фрижидер Сезоната на јаготки треба да се искористи максимално, па ова е уште еден сладок ...
Брза пролетна торта со крем банани и бисквити – не се пече и готова е за 10 минути За оваа торта ќе ви треба повеќе време за да ја изедете отколку за да ја подготв...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg