Хит рецепт за мезе: Зачинети ребра од пченка со сочен сос

На социјалните мрежи масовно се споделуваат рецепти за здрава брза храна, што можете и сами да ја подготвите, а зачинетите „ребра“ од пченка се меѓу најпопуларните.

hit-recept-za-meze-zachineti-rebra-od-pchenka-so-bel-sos-01.jpg

Пченката вообичаено ја јадеме варена, или потпечена, а овој рецепт ќе им се допадне на сите што сакаат да пробаат нешто ново и необично, а притоа да не се мачат со класјето.

Со оглед на тоа што парчињата пченка помалку се завиткуваат за време на печењето и наликуваат на печени ребра, јасно е од каде доаѓа името на рецептот, а истиот за кратко време стана вистински хит на ТикТок.

Потребни состојки:

За пченката:

 • 3 големи класа пченка;
 • 2 големи лажици масло;
 • 1 голема лажица кафеав шеќер;
 • 1 голема лажица црвен пипер;
 • ½ мала лажичка лук во прав;
 • прстофат сол;
 • мелен црн бибер (по вкус).

За сосот:

 • 4 големи лажици мајонез;
 • 200g сос за скара;
 • 2 големи лажици сенф;
 • 1 лажица мед.

Начин на подготовка:

 • Рерната се загрева на 220 степени Целзиусови и во меѓувреме еден поголем плех се обложува со хартија за печење;
 • Во помал сад се мешаат кафеавиот шеќер, црвениот пипер, лукот во прав, сол и црн бибер и мешавината од зачини се осава настрана;
 • Со остар нож секој клас пченка прво се сече на половина по должина, а потоа на четвртини;

  Steps-for-cutting-corn-on-a-cob.jpg

 • Секое парче пченка се премачкува со масло и се зачинува со мешавината од зачини и се става на претходно подготвениот плех;
 • Зачинетата пченка се пече на температура од 220 степени Целзиусови околу 18 до 20 минути или додека да добие убава златно кафена боја, а парчињата се свиткани и наликуваат на потпечени ребра;
 • Додека се пече пченката се подготвува сосот. Во мал сад се мешаат мајонез, сос за скара, сенф и мед додека не се добие изедначена смеса;
 • Кога пченката ќе се извади од рерна, потребно е веднаш да се премачка со малку сос, а може да се сервира со зеленило.

hit-recept-za-meze-zachineti-rebra-od-pchenka-so-bel-sos-03.jpg

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Викенд мезе: Крцкави пилешки прсти со сусам, печени во рерна Ако сакате да подготвите пилешки прсти за мезе што нема да „пливаат“ во масло и ...
5 посни рецепти за разновидна и вкусна трпеза без месо Згответе брз спанаќ со ориз во тенџере, супа од наут или пак потпечени гирици со...
Пролетна крем салата со краставици – идеална за со велигденски ручек За време на велигденските празници во изобилство може да се најдат ротквици, мла...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg