Брз викенд десерт: Брауни колачиња со цели лешници

Готови се за половина час, а овие брауни колачиња брзо ќе ви станат омилен десерт. Можете да ги комбинирате со разни состојки, а не треба да бидете врвен слаткар за да ги подготвите.

brz-vikend-desert-brauni-kolachinja-so-celi-leshnici-01.jpg

Брауни колачињата може да стојат до 3 дена на собна температура. Имаат блага крцкава кора, а внатре се меки и сочни, идеални за послужување со кафе или чај.

Освен лешници можете да додадете и суво грозје или друг вид суво овошје и да добиете уште побогат вкус, а може да користите и зачини како цимет и ѓумбир или пак да додадете чоколадни трошки.

Потребни состојки:

 • 250g темна чоколада за готвење;
 • 160g шеќер;
 • 2 јајца (со средна големина) и на собна температура;
 • 20g какао во прав;
 • 170g цели лешници;
 • 150g путер;
 • 90g брашно;
 • Прстофат сол.

Начин на подготовка:

 • Се загрева рерната на 180 степени Целзиусови;
 • Темната чоколада се топи во микровална или на пареа и се истура во подлабок сад за матење;
 • Во друг сад се топи путерот и се додава на стопеното чоколадо, по што состојките се мешаат додека не се соединат;
 • Во тавче на оган се ставаат лупените лешници за да се потпечат и се оставаат да се оладат;
 • Во друг поголем сад за матење со миксер се матат јајцата со шеќерот додека не се добие густа смеса и на крај се додава прстофат сол;
 • Изматените јајца и шеќер, се додаваат на мешавината од чоколада и стопен путер и сите состојки се мешаат со пластична шпатула додека да се соединат;
 • Се додава брашно и какао и повторно смесата се мати со миксер;
 • На крај се додаваат потпечените лешници и се мешаат со пластична шпатула;
 • Смесата се префрла во плех обложен со хартија за печење и се порамнува со шпатула;
 • Се пече на температура од 180 степени Целзиусови без вентилатор околу 25 минути;
 • Колачите се вадат од рерна и се оставаат да се оладат во целост, а потоа се засекуваат на коцкички.

Видео упатство:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт од 5 состојки: Сочна чоколадна торта, готова за половина час Крцкава однадвор, а мека и сочна одвнатре, оваа чоколадна торта која се топи во ...
Десерт на денот: Меки брауни колачиња со Нутела – ќе ги направат и неискусните Љубителите на меки колачиња кои се топат во уста ќе се опседнат со овој рецепт з...
Хит рецепт за мезе: Зачинети ребра од пченка со сочен сос На социјалните мрежи масовно се споделуваат рецепти за здрава брза храна, што мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg