Корисни трикови: Како никогаш повеќе да не фрлате храна?

Иако има некои кои не ги засега овој проблем, сепак поголем дел од луѓето не сакаат да ја фрлаат вишокот храна која ќе им остане.

korisni-trikovi-za-onie-koi-ne-sakaat-da-frlaat-hrana-01.jpg

Доколку не го почитувате фрлањето на храна, но сепак, не знаете што да правите со неа, постојат начини да ја „спасите“.

Наместо да одите да купувате нови јадења, искористете ги старите и дајте им нов живот.

Трикови и совети кои ќе ви бидат од корист во такви ситуации:

Направете колачиња од кашата за појадок

Кашата која ќе ја подготвите за појадок во поголеми количини, не останува иста ако ја оставите неколку часа.

Па, ако не ги испланирате порциите добро и ви остане вишок, не ја фрлајте.

Додадете млеко, јајце, маслиново масло, шумско овошје, сол и шеќер по вкус и малку чоколадо. Од смесата испечете колачиња со облик по ваш избор.

korisni-trikovi-za-onie-koi-ne-sakaat-da-frlaat-hrana-02.jpg

Додадете ги останатите печурки и зеленчуци во супа

Ако имате печурки кои ви стојат подолг период и мислите дека нема да издржат, измешајте ги заедно со морков, кромид, компир и други зеленчуци и зачини по избор и направете супа.

korisni-trikovi-za-onie-koi-ne-sakaat-da-frlaat-hrana-03.jpg

Од сувиот леб направете печени грисини

Наместо да го фрлате стариот и сув леб, зачинете го по желба и запржете го во малку зејтин, ќе добиете вкусни грисини.

korisni-trikovi-za-onie-koi-ne-sakaat-da-frlaat-hrana-04.jpg

Остатоците од кремот претворете ги во чоколаден пијалак

Кога во теглата ќе остане крем на краевите што не може да го искористите, не значи дека треба да го фрлите. Ако не може да се намачка на леб, може да се направи пијалак.

Истурете топло млеко во теглата, по желба може да додадете и малку какао, измешајте добро и истурете во чаша, а одозгора декорирајте со шлаг.

korisni-trikovi-za-onie-koi-ne-sakaat-da-frlaat-hrana-05.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе го продолжите рокот на свежата храна и ќе ја искористите максимално Чувајте ги морковите во сад со вода, а свежиот лук – во сад со масло. Чувајте...
9 видови храна кои ќе ви дадат енергија како да сте се напиле шолја кафе Јајцата, оревите и млечните производи како јогурт се одличен избор за деновите к...
Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg