9 грешки во готвењето што можат да бидат и опасни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


9 грешки во готвењето што можат да бидат и опасни

Од готвењето има многу предности – ќе се храните поздраво, полесно ќе контролирате каква храна внесувате и ќе трошите многу помалку пари за храна.

9-greshki-vo-gotvenjeto-shto-mozhat-da-bidat-i-opasni-01.jpg

Сепак, дури и ако сте поискусен готвач, веројатно правите некои грешки што можат да бидат и опасни.

Во продолжение погледнете за кои станува збор:

Одмрзнувате месо на собна температура

На собна температура, бактериите се размножуваат многу побрзо. Подобро извадете го местото од замрзнувач малку порано и оставете го да се одмрзне во фрижидерот. Или, одмрзнете го во микробранова.

9-greshki-vo-gotvenjeto-shto-mozhat-da-bidat-i-opasni-02.jpg

Миете живо месо

Веројатно сметате дека е добро да го измиете месото во мијалникот, но експертите не го препорачуваат ова. Причината е тоа што можете да разнесете бактерии насекаде.

Не ја ставате храната во фрижидер

Како што рековме, на собна температура бактериите се размножуваат многу брзо. Подобро не оставајте ја храната надвор од фрижидер подолго од 1-2 часа.

9-greshki-vo-gotvenjeto-shto-mozhat-da-bidat-i-opasni-04.jpg

Пробувате храна за која мислите дека е расипана

Можеби мислите дека од мал залак нема да ви биде ништо, но ако храната е расипана, бактериите се на целата нејзина површина. Ако се сомневате дека храната е расипана, најдобро фрлете ја.

9-greshki-vo-gotvenjeto-shto-mozhat-da-bidat-i-opasni-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Храна која ќе биде хит во 2018 Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не з...
Храна која никогаш не треба да ја замрзнувате Иако во многу ситуации најлесно ни е останатата или вишокот храна да ја ставиме ...
Храна која треба да ја консумирате во ладните зимски денови Во ладните зимски денови, сите сакаат да се туткаат под ќебе и да ги таложат кил...

Најчитани неделава