Која храна да ја консумирате почесто за густа и сјајна коса?

Мандарините, лососот и спанаќот се некои од најдобрите продукти кога станува збор за здравјето на вашата коса.

koja-hrana-da-ja-konsumirate-pochesto-za-gusta-i-sjajna-kosa-01.jpg

Продуктите за коса, како шампони, маски и регенератори, имаат големо влијание врз нејзината состојба, но исто, ако не и поважен, е вашиот начин на исхрана.

Хранливите состојки што ги внесувате имаат влијание врз секој дел од телото, вклучувајќи ја и вашата коса. Па, ако сакате да ја подобрите нејзината состојба, мора да обрнете внимание на храната што ја консумирате.

Најважните хранливи состојки за вашата коса

Постојат неколку хранливи состојки кои се клучни за здравјето и добрата состојба на вашата коса, па добро би било да ги внесувате почесто.

Биотин – го стимулира производство на кератин во косата, може да го забрза нејзиниот раст и да ја направи посилна.

Витамин Д – има важна улога во создавањето нови фоликули на главата, со тоа правејќи ја косата погуста.

Витамин Е – добар е и за скалпот, и за косата, а има и антиоксидантни својства и го намалува ризикот од паѓање на косата.

Железо – ја поттикнува циркулацијата и го „носи“ кислородот до корените на косата, поради што таа расте побрзо.

Витамин Ц – ја подобрува апсорпцијата на железо во организмот.

Омега 3 масни киселини – ја поттикнува циркулацијата во скалпот, го намалува ризикот од паѓање на косата и содржи важни хранливи состојки за фоликулите.

koja-hrana-da-ja-konsumirate-pochesto-za-gusta-i-sjajna-kosa-7.jpg

Најдобрите прехранбени продукти за вашата коса:

Овие продукти ги содржат најважните хранливи состојки за косата, но и други состојки кои исто така имаат позитивно влијание.

Мандарини

Мандарините, но и другите цитрусни овошја се богати со витамин Ц кој помага во апсорпцијата на железото.

Лосос

Оваа риба е богата со омега 3 масни киселини кои се добри не само за вашата коса, туку за целото тело.

koja-hrana-da-ja-konsumirate-pochesto-za-gusta-i-sjajna-kosa-02.jpg

Спанаќ

Спанаќот изобилува со железо и магнезиум – состојки што го поттикнуваат растот на косата и го спречуваат нејзиното паѓање.

Јајца

Јајцата имаат витамин Е кој има антиоксидантни својства, како и витамин А и каротеноиди со слични својства.

Јајцата се богати и со биотин кој ѝ годи не само на косата, туку и на ноктите.

koja-hrana-da-ja-konsumirate-pochesto-za-gusta-i-sjajna-kosa-05.jpg

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е богат со протеини кои ја зајакнуваат косата. Содржи и витамин Б кој прави косата, но и кожата, да изгледаат подобро.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Пилешко, лимони, павлака – Како да одредите дали храната е свежа и добра за јадење? Лимоните треба да имаат впечатлива жолта боја, а околу пилешкото не треба да има...
Масло, шеќер и уште 5 продукти кои сепак не се со неограничен рок на траење По некое време кафето ги губи вкусот и аромата, брашното апсорбира влага, а суви...
9 видови храна кои ќе ви дадат енергија како да сте се напиле шолја кафе Јајцата, оревите и млечните производи како јогурт се одличен избор за деновите к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg