„Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе“ - Почина Ферус Мустафов, кралот на ромската музика

Си замина нашата музичка легенда. Кралот на саксофонот и кларинетот Ферус Мустафов (72) по кратко боледување, ноќеска (22.05) почина.

pochina-ferus-mustafov-kralot-na-saksafonot-i-klarinetot-01.jpg

Ферус Мустафов на 26-ти април имаше мозочен удар и оттогаш беше сместен во болницата „8-ми Септември“ во Скопје.

По ова, Мустафов преживеал и втор мозочен удар, по што во изминатите денови состојбата значително му се влошила и бил ставен во вештачка кома.

Ферус Мустафов ќе биде погребан во градот каде што е роден, во Штип. 

Инаку тој бил роден во семејство на музичари и е син на Илми Јашаров. 

Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет во локална музичка академија, а за време на својата долгогодишна кариера важеше за еден од најдобрите кларинетисти и саксофонисти, не само во Македонија, туку пошироко и на Балканот.

На социјалните мрежи од Ферус се простија голем број познати личности и колеги. Игор Џамбазов објави фотографија од него до која напиша:

„Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе... Лесна ти земја, мајсторе...“

View this post on Instagram

A post shared by Igor Djambazov (@igordzambazov)

 Од Ферус се прости и јутјуберот Лазаров, кој на фотографијата на Ферус напиша:

„Почивај во мир голем човеку... се договоривме да ми отсвириш некој чочек на свадба, но не било пишано. Твоите дела ќе живеат вечно“

zatoa-sviri-za-mene-sviri-mi-brate-feruse-pochina-ferus-mustafov-kralot-na-romskata-muzika-02.jpg

Диџејот Марјан Мац Петровски исто така сподели заедничка фотографија со него и со музичката легенда:

zatoa-sviri-za-mene-sviri-mi-brate-feruse-pochina-ferus-mustafov-kralot-na-romskata-muzika-04.jpg

Ферус беше редовен гостин и на Златна бубамара на популарноста, па оттаму со кратка објава на нивната Фејсбук страница му оддадоа почит:

На социјалните мрежи фотографија објави и Калиопи, која напиша:

„Збогум легендо... Сега со Есма ќе го делите небото...“

https://www.instagram.com/p/CsiuSgbI0w8/

Панчо од ДНК на својот Инстаграм профил сподели неколку заеднички фотографии со Ферус, до кои напиша:

„ Денес не напушти Ферус, кралот на саксофонот. Беше толку ГОЛЕМ што буквално можевме сите да му ги чистиме кондурите баш вака како на сликава.

Еден од најголемите „мајстори“ на саксофонот ако не и најголем. Почитуван и сакан од сите колеги, човек со голема смисла за хумор и огромно срце кој живееше за музиката и беше музика.

Преку своите звуци убеден сум дека не постои човек кој го нема станато од столче со рацете дигнати нагоре.

Ќе ми недостигаат оние кратки патувања, шали и дружби. Вечна ти слава брате Ферусе. Почивај во мир и свири им горе, весели ги како ти само најубаво знаеш и умееш.“

На Инстаграм Стори од Ферус се прости и Слаткар, кој објави нивна заедничка фотографија:

zatoa-sviri-za-mene-sviri-mi-brate-feruse-pochina-ferus-mustafov-kralot-na-romskata-muzika-06.jpg

Елена Ристеска раскажа за нивната прва и последна средба, а се збогува со него со нивна заедничка фотографија, до која напиша:

„На дочекот на новата 2023-та година првпат се видовме, а и последен пат.

Ви честитавме Нова година вам и она што го читам денес дека починал ме става во мисла колку е сѐ релативно во животот.

Денес здрави и живи сме, а утре може не. Исто како песната на Росана во која свиреше. Почивај во мир легендо!“

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Почина актерот Владимир Ендровски - Љац, еден од омилените во МНТ „Замина нашиот колега Владимир Ендровски, нашиот пријател Љац, ненадминливиот ак...
Ребека ја испеа „Обиди се“, Куку Леле - „Постела рози“ - Кои ѕвезди ни ја разбудија носталгијата од... На концертот ечеа „Ноќна Кралица“, „Спаси ме“, „Фројд е жив“, „По навика“, „Скоп...
Почина актерката Катина Иванова, доајен на македонското театарско глумиште Актерката Катина Иванова почина на 72-годишна возраст. Веста за нејзината смрт д...
Македонската инфлуенсерка Никица Ацева откри дека очекува бебе со фотосесија на плажа со партнерот Во бел фустан со саканиот на плажа и со нивниот миленик, Никица Ацева откри: „Ср...
Драган Спасов Дац и Александар Митевски со сопругите на викенд во Дојран - слават со специјален пово... Пред 4 години за првпат запеа дуото Дац и Александар Митевски, а сега тие двајца...
Почина Мирко Попов (51), еден од пионерите на електронската музика во Македонија На 51 година од мозочен удар почина Мирко Попов, еден од пионерите на електронск...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg