Христијан ја запроси Џесика пред црквата Св. Јован – Канео во Охрид: „Тргнавме на прошетка и да запалиме свеќа“

„Христијан ме запроси кога никој не очекуваше. Сите мислеа дека ќе ме запроси кога одевме на одмори, но сепак, тој се одлучи овој чин да го направи во нашата земја кога никој не очекува“ – открива за CRNOBELO.com Џесика Босилковски на која свршеникот ѝ приреди магично запросување пред црквата Свети Јован – Канео во Охрид.

hristijan-od-demir-hisar-ja-zaprosi-djesika-pred-crkvata-sv-jovan-kaneo-vo-ohrid-trgnavme-na-proshetka-i-da-zapalime-svekja-01.jpg

Битолчанката Џесика Босилковски долго ќе го помни денот кога со нејзиниот сакан Христијан Ѓорѓиевски тргнале на прошетка до црквата Свети Јован – Канео во Охрид, каде требало да запалат свеќа.

Наместо обични фотографии со црквата во заднина, ова ќе бидат фотки во семејниот албум кои ќе бидат сеќавање на магичното запросување што тој го приредил.

hristijan-ja-zaprosi-djesika-pred-crkvata-sv-jovan-kaneo-vo-ohrid-trgnavme-na-proshetka-i-da-zapalime-svekja-02_copy.jpg

Џесика Босилковски (24) е родена во Австралија, но од мала живее во Битола, а нејзиниот сакан Христијан Ѓорѓиевски (27) е од Демир Хисар, a работи во Кичево.

Тие двајца се во врска 8 години, а за читателите на CRNOBELO.com, Џесика открива колку била изненадена кога нејзиниот сакан одлучил да клекне на едно колено и да ја побара за сопруга.

hristijan-ja-zaprosi-djesika-pred-crkvata-sv-jovan-kaneo-vo-ohrid-trgnavme-na-proshetka-i-da-zapalime-svekja-03.jpg

Таа вели дека тој одлучил да го постави важното прашање тогаш кога никој не се надевал.

„Христијан ме запроси кога никој не очекуваше. Бидејќи сме биле на одмори и сме шетале. Пример во Будва во Херцег Нови, потоа на Манастирот Острог, како и на други манастири и цркви низ Македонија, па во Грција.

И сите очекуваат кога си на одмор да падне и прстен. Но, еве немаше ништо сѐ до овој момент.

Но, сепак тој се одлучи овој чин да го направи во нашата земја кога никој не очекува“ – вели таа.

hristijan-ja-zaprosi-djesika-pred-crkvata-sv-jovan-kaneo-vo-ohrid-trgnavme-na-proshetka-i-da-zapalime-svekja-08.jpg

Џесика раскажува како се одвивал самиот чин на запросување и не крие колку била изненадена.

„Во вторник вечерта Христијан ми рече дека во среда утрото ќе одиме во Охрид со друштво за да земеме некои документи и да се прошетаме. Среда во 10 часот тргнавме во Охрид.

Кога пристигнавме таму, се паркиравме во центар и се движевме пешки покрај кејот на Охридското Езеро и потоа на плоштадот. Во меѓувреме Христијан ми рече да седнеме на кафе јас и другарка ми, а тoj со другарот ќе оди за го земат документот“ – раскажува Џесика.

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Јован Јованов ужива во Куба – да одмори од студената Канада (фото) Кога не е работно ангажиран во Канада и не е на посета во родната Македонија, Јо...
Дечко од Тетово ја запроси саканата на крузер додека крстареа низ Италија, Шпанија и Франција (фото) „Запросувањето беше за време на нашето крстарење од 8 дена каде ги посетивме Ита...
Мешана салата - 340 денари, шопска - 360 денари: Какви се цените во Охрид ова лето 2023-та? Во Охрид годинава во еден ресторан мешаната салата чини 340 денари, а шопската 3...
Јелена Спенџарска со љубовна порака за саканиот Лукас: „Кога изгубив надеж, ми се појави како гром о... „На почетокот мислев дека е скриена камера, зашто не ми беше реално, нема да лаж...
Запросување на Македонка во Солун на зајдисонце, покрај море со букет бели рози (фото) „Се запознавме во Штип, додека бевме на студии. Најинтересно беше тоа што имавме...
Миро Кацаров ја направи првата од двете свадби: „Ивана носеше фустан како Северина, од црква отидовм... „Со Ивана се венчавме во една од најубавите цркви во Скопје, Св. Јован Крстител ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg