На Универзитетската клиника за урологија изваден најголемиот камен од мочен меур во последните 20 години

Камен со големина од 8 сантиметри е изваден од мочниот меур на повозрасен пациент во Македонија. Станува збор за најголемиот камен што бил изваден во Македонија во последниве 20-тина години.

na-univerzitetskata-klinika-za-urologija-izvaden-najgolemiot-kamen-od-mochen-meur-01.jpg

Докторот Азим Муса од Универзитетската клиника за урологија „Мајка Тереза“, на својот Фејсбук профил сподели видео и фотографии од хируршката постапка за вадење на каменот, кој наликува на големо јајце.

„Каменот го извадивме од уринарен меур, околу 8cm. Ова е најголемиот во последните 20 години“ – напиша докторот над објавата на Фејсбук.

na-univerzitetskata-klinika-za-urologija-izvaden-najgolemiot-kamen-od-mochen-meur-02.jpg

Инаку, се верува дека камењата во мочниот меур настануваат како последица на тоа што пациентот не е во можност целосно да го испразни и во него се задржува урина.

Често се јавува кај мажи кои имаат проблеми со зголемена простата, која го попречува слободниот проток на урината.

na-univerzitetskata-klinika-za-urologija-izvaden-najgolemiot-kamen-od-mochen-meur-03.jpg

Ако урината стои подолго време во мочниот меур, хемикалиите се кристализираат и на тој начин настануваат камења.

na-univerzitetskata-klinika-za-urologija-izvaden-najgolemiot-kamen-od-mochen-meur-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Македонката Андреа Кидд, фитнес тренер во Дубаи: „Се занемарив и имав депресија - ми требаа 10 годин... „Благодарна сум за секој успех, пад и сѐ што ми застана на патот и ме направи то...
Не се знае која е поубава - Познати дами од Македонија и нивните ќерки Некои се модели, некои актерки и пејачки, а некои се држат далеку од шоу - бизни...
Браво! Сара секои 4 години ја донира својата коса за заболените од рак и ги поттикнува и другите „Дали знаеш дека за изработка на само ЕДНА перика потребно е 10 до 15 жени да до...
Тоше победи на Беовизија, на телевизија гледавме „Наше маало“ – Настани во Македонија што се случија... Во 2003-та, односно пред 20 години, Македонија не се натпреваруваше на Евровизиј...
Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg