Славчо Попоски, метеоролог: „Ќе имаме топла пролет, но можни се и временски непогоди со град“

„Оваа пролет ќе имаме многу топли денови, често ќе имаме и натпросечно високи температури и ќе бидеме под влијание на јужните топли струења“, вели метеорологот Славчо Попоски.

slavcho-poposki-meteorolog-kje-imame-topla-prolet-no-mozhni-se-i-vremenski-nepogodi-so-grad-01.jpg

За разлика од лани, годинава топите денови пристигнаа порано, а релативно топло време можеме да очекуваме во текот на целата пролет.

Сепак, повремено ќе има услови за непогоди, како град и силен ветер.

Прогнозата на метеорологот Славчо Попоски за оваа пролет:

„Во текот на оваа пролет големи се условите за позитивно отстапување на температурите во нашиот дел од европскиот континент, односно условите за позитивно отстапување на температурите на 2 метри висина се дури за 60% до 70% за остварување.

Оваа пролет ќе имаме многу топли денови, често ќе имаме и натпросечно високи температури како што погоре напомeнавме и ќе бидеме под влијание на јужните топли струења.

slavcho-poposki-meteorolog-kje-imame-topla-prolet-no-mozhni-se-i-vremenski-nepogodi-so-grad03.jpg

Што се однесува до врнежите, тие ќе бидат околу, или над просекот. Тоа значи дека како ќе се загрева атмосферата со топлото време и со сè повисоките температури на воздухот, така ќе се создаваат сè поголеми услови за формирање нестабилни атмосферски процеси, односно грмотевични облаци.

Оваа пролет повремено очекуваме и временски непогоди со појава на град и силен ветер.

slavcho-poposki-meteorolog-kje-imame-topla-prolet-no-mozhni-se-i-vremenski-nepogodi-so-grad04.jpg

Поради тоа што се работи за долгорочна и сезонска анализа на времето за период од 3 месеци, секако дека се можни отстапувања или промени во временската состојба.

Затоа нашите граѓани најдобро е редовно да ги следат нашите краткорочни анализи на времето кои секојдневно ги објавуваме преку МетеоАларм, и истите се со можност за остварување за повеќе од 90%“.

Спирова С. | Црнобело

фото: freepik.com, Фејсбук

Би можело да ве интересира:

Стефан Лазаров прави свадба со Марта - бели гулаби пред црква, традиционални обичаи: „По 7 години вр... „Во врска сме скоро 7 години. Се запознавме во 2016-та година, Марта беше сè ушт...
Наша докторка со впечатлив моден стил (фото) „Прво модно правило ми е – ‘Секогаш средена’. Без разлика дали одам на работа, д...
Миа Костова - смртта на баба ѝ, Агнеса Органџиева - злобните коментари за разводот: Што ги повредило... „Најсилно допре до мене смртта на баба ми пред неколку години. И бев свесна дека...
Славчо Попоски, метеоролог: „Викендов очекувајте послаби врнежи од снег и температури до -10 степени... „Веќе од четврток нè очекува голема промена на времето и нов голем бран на врнеж...
Туна Сејдиу ужива на одмор со синовите во Бодрум - згодна во мини здолниште и кроп-топ со тетоважа п... Туна (38) на летувањето во Бодрум покажа дека е во топ-форма, облечена во мини з...
Македонката Оливера беше на Super Bowl: „Билетите се продаваат и за над 10.000 долари, пеев опера на... „Ова беше искуство што нема никогаш да го заборавам. Годинава имаше навистина мн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg