Браво херои! Македонци изработуваат визири за заштита на медицинските лица
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Браво херои! Македонци изработуваат визири за заштита на медицинските лица

Некои луѓе од Македонија земаат активно учество во борбата со корона вирусот, како знаат и умеат. Секоја чест!

bravo-heroi-makedonci-proizveduvaat-viziri-za-zashtita-na-medicinskite-lica-01.jpg

Покрената е одлична акција за производство на визири, кои ќе ги заштитат нашите медицински лица во борбата со корона вирусот.

Иницијативата е почната тивко од 30-тина момци, тивки херои како што ги нарекува доктор Ненад Лазаров на својот Фејсбук профил.

Тие деноноќно работат со свои 3Д принтери и материјали и апелираат до сите кои можат да помогнат да се приклучат во оваа акција. Потребно е да се произведат барем 2.000/3.000 визири.

Првата пратка со повеќе од 300 визири веќе е пристигната во македонските болници.

Сите треба да сме им благодарни на овие момци. Едно огромно браво за потегот!

Информации за оваа акција од Фејсбук профил на доктор Ненад Лазаров:

bravo-heroi-makedonci-proizveduvaat-viziri-za-zashtita-na-medicinskite-lica-01.jpgФото извор

bravo-heroi-makedonci-proizveduvaat-viziri-za-zashtita-na-medicinskite-lica-03.jpgФото извор

bravo-heroi-makedonci-proizveduvaat-viziri-za-zashtita-na-medicinskite-lica-02.jpgФото извор

С. С. | Црнобело