Највкусниот лахмаџун се продава во Старата скопска чаршија, во ретро локал со чашка ајран (фото)

Сигурно и вие сте јаделе лахмаџун во локалот „Галерија 7“, во Старата скопска чаршија со чаша домашен ајран... Послужен на дрвена даска со незаборавен вкус, има посебна магија, зарем не?

najvkusniot-lahmadjun-se-prodava-vo-starata-skopska-charshija-vo-retro-lokal-so-chashka-ajran-foto-01.jpg

Старата скопска чаршија си има некоја посебна магија... Дури и вкусовите во неа се поинтензивни. Специјалитетите таму се впечатливи и долго се помнат.

Кога ви доаѓаат пријатели од странство, сигурно би ги однеле токму таму.

Улички со калдрма, турски чај и највкусниот лахмаџун. Лахмаџун се нарекува уште и турска пица и е традиционално турско јадење со мелено месо и ситно исечкан кромид и лук, надополнето со свежа салата и чаша ајран.

Токму во старата чаршија се наоѓа локалот кој е препознатлив по највкусниот лахмаџун, а и пиде.

Инстаграм профилот Тastefull_consigliere, кој го оценува вкусот на храната низ локалите во Македонија во топ 3 „street food“ искуства во Скопје го вброи токму лахмаџунот во локалот „Галерија 7“, во Старата скопска Чаршија.

Велат дека особено е добро што го служат со домашен ајран (број 1 во градов) и со домашен сериозно лут сос, како додаток. Пофалби има и за вториот специјалитет на куќата, а тоа е пиде со суџук.

Повеќе фотки од највкусниот лахмаџун во градот:

https://www.instagram.com/p/Bbrx0g6HYkA/

Прочитајте и Чичко Бурхан во чаршија вари турско кафе на песок – го служи со локумче и многу љубов (фото)

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Старата скопска чаршија доби нов изглед - ви се допаѓа ли? (фото) Шармот на Старата скопска чаршија е надополнет со платна, кои даваат уникатен из...
Хуман дечко од Битола спаси куна, која била речиси мртва - ѝ давал млеко со цуцла, ја однел на ветер... Браво! Јове (31) од Битола е нашата позитива на денот. „Еден другар ми се јави д...
Туна Сејдиу на патување во Дубаи со двете деца - восхитена од највисокото панорамско тркало на свето... 36-годишната пејачка ужива со двата сина во Дубаи, со чаша шампањ и поглед кон н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg