Локал со душа: На турски чај во Старата чаршија - ќе ви донесат и трилече од соседната слаткарница (фото)

Ниски столчиња прекриени со чергички, наредени на калдрмата во Старата скопска чаршија, плус турски чај сервиран со насмевка и со превкусно трилече од соседната слаткарница... Уште едно местенце со душа во Скопје.

lokal-so-dusha-na-turski-chaj-vo-starata-charshija-kje-vi-donesat-i-trileche-od-sosednata-slatkarnica-foto-01.jpg

Старата чаршија е секогаш добра идеја, особено во поубави денови, зарем не?

Калдрмата, традицијата, уникатниот шарм што го има се мевлем за срце.

Еден од малите локали кои се дел од душата на чаршијата е чајиџилницата „Лачи“, каде ќе добиете вкусен турски чај сервиран со насмевка, а харизматичните вработени без проблем ќе ви донесат дури и парче трилече од слаткарницата од спротивната страна, со која ги дели само тесната калдрма.

Покрај чај, тука ќе се напиете и одлично турско кафе сервирано на традиционален начин.

Со мали столчиња, черги, цвеќе, овој локал дефинитивно има посебен шмек.

На социјалните мрежи нема многу фотографии оттаму за да ви ја доловиме атмосферата, но и преку овие неколку можеби ќе успееме да ви го пренесеме шармот на ова место.

https://www.instagram.com/p/CXbq0XQrQH1/

lokal-so-dusha-na-turski-chaj-vo-starata-charshija-kje-vi-donesat-i-trileche-od-sosednata-slatkarnica-foto-03.jpgфото: Инстаграм Катерина

lokal-so-dusha-na-turski-chaj-vo-starata-charshija-kje-vi-donesat-i-trileche-od-sosednata-slatkarnica-foto-02.jpgфото: Инстаграм Катерина

Прочитајте и Кафуле во Старата скопска чаршија го служи кафето во кокос - уникатно доживување (фото)

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Старата скопска чаршија доби нов изглед - ви се допаѓа ли? (фото) Шармот на Старата скопска чаршија е надополнет со платна, кои даваат уникатен из...
Хуман дечко од Битола спаси куна, која била речиси мртва - ѝ давал млеко со цуцла, ја однел на ветер... Браво! Јове (31) од Битола е нашата позитива на денот. „Еден другар ми се јави д...
Туна Сејдиу на патување во Дубаи со двете деца - восхитена од највисокото панорамско тркало на свето... 36-годишната пејачка ужива со двата сина во Дубаи, со чаша шампањ и поглед кон н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg