Македонија е во топ 10 земји со најголема планинска површина – се гордееме што сме меѓу првите во нешто позитивно

По листите на кои се најдовме на првите места по загаденост на воздухот, конечно да го видиме името на нашата земја на листа која ќе нè направи горди.

makedonija-e-vo-top-10-zemji-so-najgolema-planinska-povrshina-se-gordeeme-shto-sme-megju-prvite-vo-neshto-pozitivno-01.jpg

Деновиве на социјалните мрежи вирално се шири листа на топ 10 земји со најголем процент на планински површини на својата територија.

На првото место се наоѓа Бутан со 98.8% планинска површина, а нашата Македонија го зазема седмото место со 85.5%, веднаш над Швајцарија која е покриена со 83.6% планинска површина.

Целосната листа на земји со најголема планинска површина:

  1. Бутан
  2. Таџикистан
  3. Киргистан
  4. Лесото
  5. Црна Гора
  6. Ерменија
  7. Македонија
  8. Швајцарија
  9. Либан
  10. Непал

Иако отсекогаш сме знаеле дека Македонија е планинска (односно планинско-котлинска) земја, сепак ни годи кога ќе ја видиме нашата држава на едно вакво рангирање на кое сме горди.

Во Македонија се издвојуваат околу 40 планини и планински масиви, меѓу кои: Кораб, Шар Планина, Баба, Јакупица, Ниџе, Галичица, Осоговски планински масив, Кожуф, Бистра, Малешевски Планини, Скопска Црна Гора, Водно и уште многу други.

Интересен податок е дека кога сите овие планини би се „наредиле“ една врз друга, заедничката височина би достигнала околу 68 километри – импресивно!

makedonija-e-vo-top-10-zemji-so-najgolema-planinska-povrshina-se-gordeeme-shto-sme-megju-prvite-vo-neshto-pozitivno-02.jpgфото извор

Македонија навистина изобилува со уникатни природни, планински убавини, кои кога соодветно би се промовирале и заштитиле, би го добиле заслуженото внимание и би биле вистинска туристичка атракција. 

Во продолжение дел од најубавите фотки од инстаграмџии кои уживаат во планините низ Македонија кои се непроценливо богатство:

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Вирален статус на Драган Спасов Дац: „Скопје мое, те плукаат ли? Но, им кажа ли за плажите на Вардар... „Скопје, им кажа ли за плажите на Вардар? За корзото на плоштад и за корзот...
Мала хероина: 3-годишната Дариа ја победи леукемијата, постарото братче ја однесе до ѕвончето во Дет... „Веруваше дека може и успеа“ – стои во описот до видеото во кое се гледа како по...
Каролина Гочева во кроп-топ и свилено здолниште го истакна тенкиот струк на настап во Скопје Каролина повторно беше совршено нашминкана од вештите раце на нејзиниот долгогод...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg