Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


„Снага карпа, душа како памук“ - колегите се простуваат од актерот Митко С. Апостоловски кој почина на 67-годишна возраст

Ќе го помниме по култната реплика во филмот „Трето полувреме“ каде ја толкуваше улогата на Димитрија. Познатите личности масовно го споделуваат видеото во кое тој вели: „Македонија е свето име“,  по веста за смртта на актерот Митко С. Апостоловски.

makedonija-e-sveto-ime-replikata-po-koja-kje-go-pomnime-akterot-mitko-apostolovski-koj-pochina-na-67-godishna-vozrast-01.jpg

Веста за смртта на актерот Митко с. Апостоловски ја објави Битолскиот народен театар:

„Денеска не напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на Народен Театар Битола, актерот со единствен стас и глас Митко С. Апостоловски.  Неговата исклучителна харизма со која пленеше од сцената уште долго ќе ја паметиме. Нека ти е светол патот почитуван колега!“ – стои во објавата на Фејсбук.

Денеска не напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на НТБ, актерот со единствен стас и глас Митко...

Posted by НУ Народен театар - Битола on Friday, August 5, 2022

По објавата голем број од познатите личности со свои објави се простуваат од актерот кој покрај големиот број театарски услоги, ќе остане запаметен и по филмските улоги, во филмовите „Големата вода“, „Година на мајмунот“, „Јас сум од Титов Велес“, „До балчак“ и други.

Познатите македонски личности се збогуваат со познатиот актер, а голем дел од нив го споделуваат и видеото со култната реплика од филмот „Трето полувреме“:

Македонија е свето име бе мамето ваше! Потрудете се да не го обрукате! RIP 🖤

Posted by Миа Костова on Friday, August 5, 2022

„Почина Митко С. Апостоловски. Актерот кој на филмското платно ќе биде запомнет по репликата “Македонија, тоа е свето име бе мамето ваше”.

Битолчанец кој долги години работеше во театарот во Куманово и зборуваше перфектен кумановски.

Почивај во мир Мице. Нека ти е светол патот.

Ќе се видимо тамо негде на некоју раќију. .“ – напиша актерот Тони Михајловски.

Почина Митко С. Апостоловски. Актерот кој на филмското платно ќе биде запомнет по репликата “Македонија, тоа е свето име...

Posted by Toni Sanac Mihajlovski on Friday, August 5, 2022

„Снагата карпа, душата памук, очите и насмевка космос, актерски виртуоз, доајен на битолското и македонско глумиште. почивај во мир драг Митко С. Апостоловски, нека ти е вечно името и славата“ - напиша актерката Јелена Жугиќ.

Снагата карпа, душата памук, очите и насмевка космос, актерски виртуоз, доајен на битолското и македонско глумиште почивај во мир драг Митко С. Апостоловски, нека ти е вечно името и славата❤️

Posted by Јелена Жугиќ on Friday, August 5, 2022

„Македонската и балканската театарска и филмска сцена денес изгубија многу. Битолскиот театар остана без еден од своите доајени. Но, секогаш ќе те паметиме вака, како што беше Великан на театарските штици и филмското платно“ – напиша Неда Маретиќ.

RIP 🖤 Makedonskata i balkanskata teatarska i filmska scena denes izgubija mnogu Bitolskiot teatar ostana bez eden od...

Posted by Neda Maretic on Friday, August 5, 2022

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Актерот Атанас Атанасовски го прослави 33-тиот роденден со двете деца во прегратка (фото) „Среќен роденден на дечко ми“, се пошегува сопругата на актерот Атанас Атанасовс...
Актерот Жарко Димоски сведок на страшната несреќа во Скопје: „Слушнав крици кои нема да ги заборавам... „Бев случаен сведок кога еден млад дечко ја констатира смртта на девојката. Улиц...
Мала хероина: 3-годишната Дариа ја победи леукемијата, постарото братче ја однесе до ѕвончето во Дет... „Веруваше дека може и успеа“ – стои во описот до видеото во кое се гледа како по...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg