„Брате, сакам да останам“ - Дечко од Сомалија бара помош како да остане подолго во Македонија, се вљубил во земјата

„Боже, Господе, на моите денови во Македонија им доаѓа крај и тоа е многу, многу тажно“, вели Мустафа Ахмед од Сомалија на кој Македонија му е дом веќе извесен период и сега бара помош да остане во убавата Македонија, како што ја нарекува тој нашата земја.

brate-lele-dechko-od-somalija-bara-pomosh-kako-da-ostane-podolgo-vo-makedonija-se-vljubil-vo-nea-01.jpg

Мустафа Ахмед е дечко од Сомалија кој снима хит видеа за Македонија и ги споделува на Инстаграм.

Од истражување на убавините на нашата држава до вкусување на специјалитети и учење шеги од локалци, тој на прекрасен начин ни ја претставува државата.

View this post on Instagram

A post shared by Mustafa Ahmed (@travelsofmozzy)

Но, сега на Инстаграм сподели дека има проблем со дозволата за престој тука:

„Боже, господе, на моите денови во Македонија им доаѓа крај и тоа е многу, многу тажно, но потребно ми е вие ако можете на некаков начин да ми помогнете да добијам виза за подолг престој.

Сега ми е дозволено да останам 3 месеци, но сакам да ја покажам на светот убавината на оваа убава земја Македонија, а за тоа потребно ми е да бидам тука.

Брате, леле! Ако сакате да останам, помогнете ми со споделување на ова...“

Потоа сподели и видео од убавините на нашата земја, а и фотки:

Прочитајте и Дечко од Сомалија, дал отказ за да патува низ светот и останал во Македонија: „Во Драчево има најдобар кромид“

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Само се шегувал со фановите: Ламбе останува во Македонија „Дедо Мраз ме врати назад во Македонија. Ве поздравувам. Македонија е мојата све...
Македонија втора година по ред нема да учествува на Евросонг, објавена листата за Малме 2024 Последниот настап на Евровизија за Македонија беше во 2022, кога земјава ја прет...
Миа Костова славеше Св. Никола - Тамара пееше за мерак на гостите, Тијана највесела од сите „Заради сите вас на масава, јас сум тоа што сум денес. Вие сте мојата сила засек...
20 интересни факти за Македонија: Чуваме делови од крстот на кој е распнат Исус, го имаме најстарото... Природните богатства на Македонија ја ставаат на списокот со најмногу планини, н...
Ламбе Алабаковски за татковството: „Сакам и ќерка по двата сина“ „Самото породување за мене беше еден голем, возвишен чин, со измешани емоции, ра...
Не се знае која е поубава - Познати дами од Македонија и нивните ќерки Некои се модели, некои актерки и пејачки, а некои се држат далеку од шоу - бизни...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg