Мажите преферираат машки автори: Кои се нивните омилени книги?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Продавач 20-03-2018


Мажите преферираат машки автори: Кои се нивните омилени книги?

Зошто мажите претпочитаат книги напишани од машки автори? Спроведеното истражување открива остра поделба во нашите читачки навики. Истражувањето јасно покажува дека машките читатели го преферираат сопствениот пол кога ги оценуваат книгите и нивните автори.

Mazite-preferiraat-da-citaat-knigi-od-maski-avtori-01.jpg

Воедно, мажите и жените читаат скоро ист број на книги, но жените повеќе сакаат да читаат понови книги за разлика од мажите.

Ова е една прилично незгодна вистина, но истражувањето јасно покажува дека мажите претпочитаат да читаат книги од писатели од сопствениот пол и имаат тенденција да читаат помалку од оние напишани од спротивниот пол.

Истражувањето, кое произлегува од тврдењата за сексизмот во издавачката дејност, пронајде силна поделба на половите во читачките навики кај 40.000 испитаници.

Според Goodreads, веб-страницата за читање која го споредувала истражувањето, женските читатели повеќе ги оценуваат книгите на женските писатели.

Во просек, жените ги оценуваат книгите од женски автори со 4 ѕвездички од 5, а книгите од мажи со 3,8 од 5.

Некои мажи потврдиле дека преферираат повеќе машки автори поради типот на книги што сакаат да ги читаат. Тие сметаат дека машките автори имаат тенденција да пишуваат жанрови или за теми кои ги интересираат повеќе од женските автори.

Конечната забелешка е дека повеќето луѓе не се свесни за родовата поделба на книгите коишто ги читаат.

Дали сте го забележале овој интересен податок во реалноста? Какви книги преферирате да читате и дали сметате дека полот на авторот има влијание врз вашиот избор?

Во секој случај, ова се дел од книгите кои мажите ги преферираат кога станува збор за читање:

  • Пеколен портокал – Ентони Бурџис
  • Дон Кихот – Мигел де Сервантес
  • Игра во 'ржта - Џ. Д. Селинџер
  • Глувци и луѓе – Џон Стајнбек
  • Злосторство и казна – Фјодор М. Достоевски
  • Автостоперски водич низ галаксијата - Даглас Адамс
  • Странецот – Албер Ками
  • Умешноста на војувањето – Сун Цу
  • За едно дете - Ник Хорнби
  • Дракула – Брем Стокер

Mazite-preferiraat-da-citaat-knigi-od-maski-avtori-02.jpg

(O)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нема да ги испуштите од рака: 3 книги за ментален одмор Некои книги се како мед на разболено грло, тие ви ја греат душата и срцето и дол...
3 книги кои потврдуваат дека жената е најтврдото оревче Да се биде жена и мајка е најубавата и најтешката задача истовремено. Предизвици...
Време за љубов и полудување - 3 книги кои нема да сакате да ги позајми... Кое е вистинското време за читање книги? Секое време од денот и ноќта. Па доколк...