Книги што треба да прочитате ако сте љубител на „Хари Потер“


Книги што треба да прочитате ако сте љубител на „Хари Потер“

Го сакаме Хари Потер, а претпоставуваме дека и вие го сакате, што значи, како и нас, веројатно бевте прилично тажни кога серијалот заврши.

Knigi sto treba da gi procitate dokolku ste ljubitel na Hari Poter 01

 Секогаш можете да ги прочитате книгите повторно, но денес ќе зборуваме за книгите кои би можеле да ви се допаднат доколку сте љубител на Хари Потер.

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children - Ransom Riggs

Оваа тематски темна фантастична книга на Ригс зборува за едно младо момче, кое патува во еден дом за деца со посебни моќи, како невидливост, натчовечка сила и пророчки соништа.

Вреди да се види и филмската верзија на Тим Бартон, откако ќе ја прочитате книгата, се разбира.

The Magicians - Lev Grossman

Првиот дел на трилогијата не запознава со Квентин, средношколката во Бруклин, која се запишува на факултет за магија во Њујорк. Да, звучи како Хари Потер, но тематски, оваа книга е многу посериозна од Хари Потер, бидејќи вклучува егзистенцијализам и секс.

Knigi sto treba da gi procitate dokolku ste ljubitel na Hari Poter 02

The Goldfinch - Donna Tartt

Ремек делото на Тарт е роман во стил на Дикенс. Зборува за младо сираче кое се бори за да се снајде во суровиот свет со помош на украдена слика и неговиот пријател Борис. Нема магија во книгата, но врската на Тео и Борис потсетува на онаа помеѓу Рон, Хермиона и Хари.

Ender’s Game - Orson Scott Card

Овој воен научно фантастичен роман ја прикажува иднината на Земјата. Главен лик е момче наречено Ендер Вигин, кое тргнува да ја спаси својата планета.

Neverwhere - Neil Gaiman

Под метежот и вревата на лондонските улици се наоѓа темен алтернативен град (наречен London Below) каде живеат чудовишта и убијци, светци и ангели.

Knigi sto treba da gi procitate dokolku ste ljubitel na Hari Poter 03

The Book of Lost Things - John Connolly

Дејвид е 12-годишник кој живее во Лондон во времето на Втората светска војна и се бори да се справи со смртта на неговата мајка и новиот брак на неговиот татко.

Откако авион ќе се урне во неговата градина, Дејвид ќе се транспортира во светот на фантазиите на своите книги, каде што ќе мора да го бара кралот за да го најде патот дома.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нема да ги испуштите од рака: 3 книги за ментален одмор Некои книги се како мед на разболено грло, тие ви ја греат душата и срцето и дол...
5 книги кои ќе ви прават друштво додека се сончате на плажа Летото е одлично време во рака да земете некоја книга со лесна содржина, наместо...
Книги со кои есента ќе ви започне совршено Време е за возбудливи наслови, а есента како следното годишно време на прагот е ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg