Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Мило мое дете“ и уште 2 нови книги со кои ќе го заокружите овој декември

Можеби сте премногу зафатени со украсување, претпразнични подготовки или пак купување на подароци. Сепак, и покрај околностите, секогаш мора да најдете време за читање.

Milo-moe-dete-knigi-dekemvri-01.jpg

Бидејќи книгите се храна за умот, но и лек за душата. Овој декември, заокружете го со три нови, одлични наслови:

Гранд хотел Европа – Илја Леонард Фајфер

Писател престојува во прочуениот декадентен „Гранд хотел Европа“, за убаво да размисли каде згрешил со својата голема љубов Клио, која ја запознал во Џенова, а потоа отишле да живеат во Венеција.

Тој ја реконструира трогателната приказна за љубовта во времиња на масовен туризам, за нивните патувања во Малта, Палмарија, Портовенере, Чинкве Тере, и нивната возбудлива потрага по последната слика на Караваџо.

Во меѓувреме, развива фасцинација за мистериите на „Гранд хотел Европа“ и сè повеќе се поврзува со незаборавните ликови што престојуваат таму.

Milo-moe-dete-knigi-dekemvri (1).jpg

Италијанската девојка – Лусинда Рајли

Розана има само 11 години кога се запознава со Роберто во кафеаната на своите родители во Неапол.

Таа се вљубува во убавиот оперски пејач и се заколнува дека еден ден ќе се омажи за него. И Роберто не останува рамнодушен на нејзиниот ангелски глас.

Ѝ предвидува блескава иднина и ја убедува да оди на часови по пеење. Наскоро патот повторно ѝ се вкрстува со патот на Роберто. Заедно ги освојуваат сцените на најпознатите оперски куќи во светот.

Тие се неверојатен тим и во животот, и покрај неговата репутација на кршач на женски срца. Нивната љубов е опсесивна, но и разорна, обележана со лаги и предавства.

Milo-moe-dete-knigi-dekemvri (2).jpg

Мило мое дете – Роми Хаусман

Во темна колиба без прозорци некаде во шумата, животот на Лена и на нејзините две деца следи строго дефинирани правила кои ги поставува човекот којшто ги држи заробени – таткото.

Кога се јаде, кога се оди во тоалет, кога се учи… и сето тоа под неговото будно око. Тој го штити своето семејство од опасностите кои демнат во надворешниот свет и води сметка неговите деца секогаш да имаат мајка која ќе се грижи за нив.

Еден ден, Лена успева да побегне – но кошмарот продолжува. Се чини дека тиранинот сака да си го врати она што смета дека му припаѓа…

Плус, под знак прашалник е дали таа навистина е жената по име „Лена“, мајка на двете деца, која исчезнала без трага пред 14 години.

Milo-moe-dete-knigi-dekemvri (3).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 страсни љубовни романси од кои срцето ќе ви зачука посилно Пролетта е сезона на будење на природата, но и она што длабоко заспало во луѓето...
Три нови, возбудливи книги кои ќе ви го одвлечат вниманието од секојдневните проблеми „Дали еден човек чита или не – тоа веднаш се забележува. Помеѓу луѓето нема пого...
Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (втор дел) При посетата на овогодишниот Саем на книга, евидентно е дека македонската издава...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg