Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


„Пушти ги нека зборуваат“ – прва збирка поезија на битолчанката Марија Бакиевска

„Ова е книга која ќе ве поттикне да размислувате зошто му даваме толку важност на тоа што другите го зборуваат за нас и како да се ослободиме од оковите на зборовите кои нѐ врзуваат денови, месеци, па дури за жал понекогаш и години“ – со овие зборови поетесата Марија Бакиевска во изјава за CRNOBELO.com ја опишува својата прва книга поезија што ќе биде промовирана следниот месец во Битола.

pushti-gi-neka-zboruvaat-prva-zbirka-poezija-na-bitolchankata-maria-bakievska-01.jpg

Во издание на издавачката куќа „Златно Перо“ ќе биде објавена првата книга поезија на поетесата Марија Бакиевска.

pushti-gi-neka-zboruvaat-prva-zbirka-poezija-na-bitolchankata-maria-bakievska-02.jpg

Мариа (24) е по потекло од Битола, во моментов живее и работи во Загреб, а во изјава за CRNOBELO.com вели дека објавувањето на збирката поезија „Пушти ги нека зборуваат“ е остварување на нејзиниот сон.

pushti-gi-neka-zboruvaat-prva-zbirka-poezija-na-bitolchankata-maria-bakievska-03.jpg

Таа вели дека целиот свој живот работи во угостителскиот сектор, но целиот нејзин влог е во пишувањето.

„Пушти ги нека зборуваат е книга која ќе ве поттикне да размислувате зошто му даваме толку важност на тоа што другите го зборуваат за нас и како да се ослободиме од оковите на зборовите кои нѐ врзуваат денови, месеци, па дури за жал понекогаш и години.

Потоа длабоко ќе ве соочи со вашата уникатност и неспоредливост, ќе се согледате низ огледалото на саморефлексијата, пристигнувајќи до љубовта која треба да си ја дадете на самите себе и на крај ќе ве охрабри како да го чувате срцето во просторот на слободата“ – вели таа.

pushti-gi-neka-zboruvaat-prva-zbirka-poezija-na-bitolchankata-maria-bakievska-04.jpg

Промоцијата на книгата ќе се одржи на 11-ти ноември годинава во Офицерски дом - Битола, а промотор ќе биде издавачот на книгата Јулијана Наумовска.

pushti-gi-neka-zboruvaat-prva-zbirka-poezija-na-bitolchankata-maria-bakievska-05.jpg

Песните во оваа збирка зборуваат на пет теми: пушти ги оние кои зборуваат (од каде доаѓа и самиот наслов на книгата), себерефлексија, ти си ти, љубовта кон себе и чувај си го срцето.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (втор дел) При посетата на овогодишниот Саем на книга, евидентно е дека македонската издава...
Без кои книги не смеете да си заминете од „Саем на книга 2022“? (прв дел) Овогодишниот Саем на книгата ќе се одржи од 3 до 9 мај во Арената „Борис Трајков...
Речи НЕ без чувство на вина – Три книги кои ќе ви го сменат животот на подобро Дали имате проблем да им кажете не на луѓето? Дали имате чувство дека тие постој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg