Кој ќе ги претставува нашите соседи на изборот за песна на Евровизија 2018 година?


Кој ќе ги претставува нашите соседи на изборот за песна на Евровизија 2018 година?

63-тото издание на изборот за најдобра песна на Евровизија ќе се одржи оваа година во Лисабон, Португалија.

Koj-ke-gi-pretstavuva-nasite-sosedi-na-izvorot-za-pesna-na-evrovizija-2018-01.jpg

Следејќи ја победата на минатогодишниот претставник на земјата-домаќин Салвадор Собрал со песната „Amar Pelos Dois“ во Киев, Украина, оваа година 43 земји ќе се борат да го заземат неговото место.

Двете финални вечери ќе се одржат на 8 и 10 мај, а големото финале е закажано за 12 мај.

Веќе го имаме македонскиот претставник, бендот Еye Cue со песната Lost and Found, но кој ќе ги претставува нашите соседи на најголемиот европски музички натпревар?

Преслушајте ги уште веднаш:

СРБИЈА

Sanja Ilić & Balkanika - Nova Deca

БУГАРИЈА

EQUINOX – Bones

АЛБАНИЈА

Eugent Bushpepa - Mall

ГРЦИЈА

Yianna Terzi - Oneiro Mou

Дали мислите дека се подобри од нашите претставници?

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кои песни се очекува да бидат хитови за пролет 2019? Сè уште се нема издвоено ниту една песна која е на пат да ја одбележи 2019 годин...
„Ние сме 2“ - Новата песна на Дупер која со нетрпение ја очекувавме Откако ја објавија хит песната „Не сум твој тип“, сите со нетрпение ја очекуваат...
Ребека повикува на плажа, Лозано ќе го памти ова лето - македонски „ле... Летото е во полн ек, а добрата музика е неизоставен дел од забавата. Македонскат...