Покрај Тамара со „Proud“ - Кои се другите 9 учесници кои влегоа во финале на Евровизија 2019?


Покрај Тамара со „Proud“ - Кои се другите 9 учесници кои влегоа во финале на Евровизија 2019?

Тамара Тодевска ја направи горда цела Македонија со нејзиниот спектакуларен настап и пласманот во финалето на Евровизија 2019.

pokraj-tamara-so-proud-koi-se-drugite-9-uchesnici-koi-vlegoa-vo-finale-na-evrovizija-2019-02.jpg

Покрај финалистите од првата полуфинална вечер, големите 5 земји кои влегуваат директно во финале и домаќинот – Израел, Тамара доби уште 9 конкуренти од втората полуфинална вечер.

На евровизиската сцена на втората полуфинална вечер настапија 18 земји, кои имаа одлични песни и изведби, па конкуренцијата беше голема.

Сосема заслужено, со нејзиниот моќен настап, Тамара ѝ обезбеди пласман на Македонија во финалето и според влечењето по прогласувањето на финалисти, таа ќе пее во првата половина на финалето.

pokraj-tamara-so-proud-koi-se-drugite-9-uchesnici-koi-vlegoa-vo-finale-na-evrovizija-2019-03.jpg

Таа изјави дека е пресреќна, дека успехот се должи на целиот тим и дека повторно ќе нè направи горди во сабота, на финалето.

Но, кои учесници од втората полуфинална вечер ќе ѝ бидат конкуренција во финалето и по кој редослед ќе настапуваат земјите во сабота, погледнете во продолжение.

10-те земји од втората полуфинална вечер кои си обезбедија пласман во финалето:

Македонија

Холандија

Албанија

Шведска

Русија

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Како помина втората проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019? (виде... Првата проба на Тамара во Израел помина одлично и доби позитивни критики, а сега...
Видео од првата проба на Тамара Тодевска за Евровизија 2019 Во понеделникот, Тамара Тодевска заедно со нејзиниот евровизиски тим, заминаа во...
Успех за паметење! Тамара заврши на високото 8-мо место на Евровизија Тамара Тодевска доминираше на финалната вечер на Евровизија 2019. Таа речис...