Островот во Исланд на кој не смее да стапне човечка нога (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Островот во Исланд на кој не смее да стапне човечка нога (фото)

Знаеме дека човекот по природа е љубопитен, па од таа љубопитност ги истражува и пределите кои би требало да останат диви и недопрени. За среќа, постои еден остров во Исланд кој е забранет за било каква посета.

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-001.jpg

Surtsey е парче земја, односно остров, кој се формирал во 1963-та после вулканска ерупција која траела цели 3 години.

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-1.jpg

Сега, земјата се користи за научно истражување и набљудување, односно како ќе се развива како посебен екосистем, без било каква човечка помош и придонес.

На островот смее да стапнат само неколку научници за да ги следат промените, а токму овој факт го прави островот во Исланд едно од најнедостапните места во светот.

Како изгледа „животот“ таму?

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-2.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-3.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-4.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-5.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-6.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-7.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-8.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-9.jpg

ostrovot-vo-island-na-koj-ne-smee-da-stapne-covecka-noga-foto-10.jpg

Извор

Би можело да ве интересира:

Како Исланд ги натера тинејџерите да им кажат НЕ на дрогата и алкохолот? Зошто и Македонија да не им помогне на младите и да ги мотивира да се „навлечат“...
Село на лисици, остров на духови: 12 чудни работи кои ги има во Јапонија Од шума на самоубиства до залив со светлечки лигњи, Јапонија дефинитивно е прика...
Фантомски остров кој е видлив еден ден на секои 7 години Според античка ирска легенда Hy-Brasil е остров скриен во магла, кој се појавува...

Спонзорирани линкови: