„Кога ја објавив никој не забележа и се охрабрив“ - Блогерка обвинета дека ги лажира патувањата со Фотошоп
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


„Кога ја објавив никој не забележа и се охрабрив“ - Блогерка обвинета дека ги лажира патувањата со Фотошоп

Јохана Олсон е уште една блогерка која несвесно се издаде дека на Инстаграм ништо не е реално и не треба да ни биде водич за добар живот, бидејќи е обвинета за лажирање на нејзините патувања. 

koga-ja-objaviv-nikoj-ne-zabelezha-i-se-ohrabriv-blogerka-obvineta-deka-gi-lazhira-patuvanjata-so-photoshop-001.jpg

28-годишната блогерка од Шведска, во октомври била во Париз со целосно покриени трошоци за да споделува фотки со различни парчиња облека и да рекламира.

Но, на фотките кои ги објавила од нејзиното патување, има еден мал проблем што фановите веднаш го забележале.

Она што тие го забележале е дека на една од фотките, Олсон се додала себеси на друга позадина, но грешката е толку очигледна, што изгледа како да лебди.

На друга фотка, каде стои покрај мост, нешто не е во ред со левиот ракав, линијата која ја следи косата, бидејќи е неправилно исечена, а се појавува и чудна бела контура кај нозете.

Третата фотка е од неа, како седи во кафуле, нејзината рака е потпрена на столче, а околу косата повторно има сомнителна бела сјајна линија, но и додавани се дрвја во позадината за сликата да изгледа попривлечно.

Грешките се премногу неискусни и забележителни за блогерка со над 500.000 следбеници која не смее да си го дозволи тоа.

Низ шведските медиуми и организации се ширела веста за нејзиното лажно патување и неискусно фотошопирање, па одлучила да признае:

„Сакам да позборувам за фотките што ги објавив во Париз. Направив една фотка и не ми изгледаше убаво... па земав друга позадина и ја додадов позадината на мојата слика. И кога ја објавив, никој не забележа, па си реков, ова е добро.“

Но, кога луѓето почнале да ја критикуваат и да ѝ ги посочуваат јавно грешките, очигледно сфатила дека мора да признае:

„Признавам дека не покажав најдобри Photoshop способности. Сега во Шведска ова отиде предалеку и ме канат во емисии да зборувам за моето ‘лажно патување’. Мислам дека е малку лудо. Има многу други инфлуенсери кои фотошопираат и додаваат птици, виножита или небо, а би можела и јас тоа да го правам, но не сакам. Сакам само да разјаснам дека бев во Париз, но ја додадов позадината и нема да ги избришам бидејќи тоа е соработка, а фотките и аутфитите се убави.“

Погледнете дел од нејзините најубави фотки на Инстаграм (а дали се реални, сами проценете):

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Блогерка беше касната од свиња на Бахамите, правејќи ја совршената фот... Атрактивната русокоса од Венецуела се пожали за незгодата за време на одморот на...
Блогерка обвинета што се сликала пред воз кој се движи, за добра Инста... Иако обожаваме да ги гледаме совршените фотки од патувања на Инстаграм блогерите...
Се огласија родителите на 6-годишното детенце на кое никој не му дојде... На адресата на малиот Теди сè уште пристигнуваат подароци од сите страни на свет...