Силен земјотрес од 5.3 степени утрово го погоди Загреб - рушевини по улиците, оштетена катедралата (фото)


Силен земјотрес од 5.3 степени утрово го погоди Загреб - рушевини по улиците, оштетена катедралата (фото)

Силен земјотрес со јачина од 5.3 степени според Рихтер, утрово во 6:23 ја погоди Хрватска.

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto-01.jpg

Епицентарот бил 7km северно од Загреб на длабочина од 10km. Улиците на Загреб се покриени со рушевини, особено од постарите градби, а оштетена е и големата Загрепска катедрала.

Се проценува дека штетите се големи, а во моментов нема информации за жртви.

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto09.jpg

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto08.jpg

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto07.jpg

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto07.jpg

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto06.jpg

silen-zemjotres-od-5-3-stepeni-utrovo-ja-pogodi-hrvatska-stetite-se-golemi-foto05.jpg

Уште фотки од штетите на следната страна...Би можело да ве интересира:

Од -46 степени, до + 30: Колку се разликува зимата во различни градови низ светот? Зимата е време на многу контрасти. Кога еден дел од планетата е покриен со снег,...
Ќебапи и риба за младолик изглед - Ќе погодите ли колку години има оваа турска пејачка? Ајда Пекан е турска пејачка, која изгледа неверојатно и сме сигурни дека кога ќе...
„Сите мислат дека сме сестри“ – Ќе погодите ли која е 40-годишната мајка, а која ќерката? Соња е 40-годишна жена од Ирска која постојано ја прашуваат дали е сестра на неј...

Најчитани неделава