Уште еден доказ дека Македонците треба да учат од нив – Јапонците забранија истовремено одење и гледање во телефон
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Уште еден доказ дека Македонците треба да учат од нив – Јапонците забранија истовремено одење и гледање во телефон

Многупати сме увиделе дека Јапонците се светлосни години пред нас, а тоа го докажаа и со оваа генијална идеја – тие први забранија истовремено одење и гледање во телефон. Дефинитивно ова ни треба и на нас.

ushte-eden-dokaz-deka-makedoncite-treba-da-uchat-od-niv-japoncite-zabranija-istovremeno-odenje-i-gledanje-vo-telefon-01.jpg

Одењето по тротоари и улици додека сите со наведнати глави гледаат во телефоните, може да биде многу ризично, па Јапонците решија да стават крај на оваа навика.

Јапонска компанија спровела истражување што би се случило ако 1.500 луѓе минуваат улица во Токио, на еден од најпрометните пешачки премини, и гледаат во телефон, а резултатите покажале дека две третини од пешаците не би поминале на другата страна од улицата без инцидент.

ushte-eden-dokaz-deka-makedoncite-treba-da-uchat-od-niv-japoncite-zabranija-istovremeno-odenje-i-gledanje-vo-telefon-02.jpg

Водени од тоа, градот Јамато во Јапонија е првиот кој се обиде да ги сопре луѓето од оваа лоша навика.

Засега нема казни, но жителите на улиците се пречекани со соопштенија, писмени и звучни, кои ги потсетуваат на забраната за одење и гледање во телефон и луѓето ги почитуваат правилата.

ushte-eden-dokaz-deka-makedoncite-treba-da-uchat-od-niv-japoncite-zabranija-istovremeno-odenje-i-gledanje-vo-telefon-03.jpg

Повеќе нема удирање во бандери, во случајни минувачи и невнимателност заради загледување во телефон.

ushte-eden-dokaz-deka-makedoncite-treba-da-uchat-od-niv-japoncite-zabranija-istovremeno-odenje-i-gledanje-vo-telefon-04.jpg

Погледнете уште 15 докази зошто Македонците нема никогаш да ги разберат Јапонците

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Од нив не може да вози, ниту да трча: Жена тврди дека ги има најголемите гради во Велика Британија (... Нејзината зависност е бизарна, а градите дефинитивно не ѝ изгледаат привлечно, н...
Парови кои се доказ дека љубовта нема рок на траење Додека денешните, модерни бракови за жал се распаѓаат пребрзо, оние кои знаат да...
За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...

Најчитани неделава