Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


На 67-годишна возраст почина легендарниот српски пејач Ѓорѓе Балашевиќ

Српскиот портал Blic пренесува дека денес починал познатиот српски пејач Ѓорѓе Балашевиќ, на 67-годишна возраст, од воспаление на белите дробови.

na-67-godishna-vorzrast-pochina-poznatiot-srpski-pejach-gjorgje-balashevikj01.jpgфото: Facebook

Пред три дена, пејачот бил хоспитализиран поради воспаление на белите дробови. Десетина дена се лекувал дома, но кога му се влошила состојбата бил префрлен во клиника. Blic пренесува дека Балашевиќ бил и позитивен на корона вирусот.

После Blic, веста беше потврдена и за РТС.

Балашевиќ е еден од најпознатите српски и југословенски пејачи и текстописци. Има издадено 14 албуми, а има глумено и во неколку телевизиски серии, за кои ја напиша и музиката.

Во 1977-ма тој стана дел од групата „Жетва“, но веќе следната година ја напушти и формира нова група - Рани мраз - заедно со Верица Тодоровиќ.

Во 1982-ра година Балашевиќ ја започна соло кариерата, и набрзо се претвори во најомилениот пејач и текстописец на просторот на поранешна Југославија.

Потсетување на најдобрите песни на Балашевиќ кои секогаш ќе ни бидат врежани во срце:

Би можело да ве интересира:

Српскиот заводник Милош Тимотијевиќ по 13 години брак, се разведе и се ожени повторно за 40 дена - б... Својата сопруга ја криеше од јавноста 13 години, но за неа во една пригода изјав...
Првиот дечко ѝ загинал, има дует со Врчак: Факти за Анабела Атијас, позната како Фанки Џи и мајка на... Била многу млада кога го загубила првиот дечко кого многу го сакала, доживеала в...
Си го промени личниот опис со операции, со сопругот е од 17 години: Факти за српската пејачка Маја Б... Како дете останала без татко, а додека пеела низ локали во Босна го запознала св...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg