Италијански гратчиња продаваат куќи за 1 евро – Американка купила три, но реновирањето ќе ја чини 60.000 евра


Италијански гратчиња продаваат куќи за 1 евро – Американка купила три, но реновирањето ќе ја чини 60.000 евра

Со цел да се ревитализираат општините и да се зголеми бројот на населението, италијанските градови воведоа нови мерки – можете да купите куќа за само едно евро. Така оваа жена од Калифорнија наместо една купила три куќи во гратчето Мусомели на островот Сицилија.

italijanski-gratchinja-prodavaat-kukji-za-1-evro-amerikanka-kupila-tri-a-renoviranjeto-kje-ja-chini-60-000-evra-01.jpg

Рубија Даниелс која работи како консултант за соларна енергија била меѓу првите што купиле вакви куќи на распродажба во пролетта во 2019-тата година. Таа сега е сопственик на три куќи: една за неа и две за нејзините деца.

Откако прочитала за понудите на интернет, Рубија која инаку говори италијански и со години имала намера да се пензионира таму, одлучила да вложи во имот. Нејзините деца имаат различни намери за тоа што би правеле понатаму со имотот, а најмалиот син планира да отвори бразилско кафуле.

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-02.avif.jpg

Околу 25 региони во Италија веќе даваат вакви понуди со коишто можете за неверојатно ниски цени да купите куќи. Но, секако постојат и услови.

Ако купите куќа во Мусомели имате рок од три години да ја реновирате или ќе го загубите првичниот депозит што го плаќаат купувачите, што е околу 5.000 евра.

Во голем дел од овие региони населението старее, па на тој начин се обидуваат да донесат ново население. А, како што открива и Рубија, имотите што се нудат на продажба се доста запуштени.

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-03.jpg.jpg

„Луѓето мора да бидат реалистични. Ако ми продавате куќа за едно евро, знам дека ќе мора да ја поправам. Тие го ревитализираат градот и затоа куќата ја добивате за едно евро. Потоа мора да се фатите за работа“ - вели таа, пренесува Sun.

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-04.jpg.jpg

Така, Рубија досега потрошила околу 12.000 долари за реновирање на првата куќа, а очекува дека за целосното реновирање ќе ѝ бидат потребни 20.000 долари, или за трите куќи вкупно 60.000 долари.

Повеќе фотографии во продолжение:

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-05.jpg.jpg

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-06.jpg

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-07.jpg

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-08.jpg

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-09.jpg

Italijanski-gratchinja-nudat-kukji-za-cena-od-edno-evro-Amerikanka-kupila-tri-kukji-sega-treba-da-vlozi-60000-evra-za-renoviranje-10.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жена си позира за селфи во метро како никој да не ја гледа (видео) Жена одржа лекција за самодоверба откако си направи фотосесија среде метро. Храб...
Трамп немал време за миленик, а Бајден ќе донесе две кучиња – Мајор е првото вдомено куче што влегув... За време на мандатот на Трамп, првпат по 100-тина години во Белата куќа немаше к...
Мајка троши 1.000 долари месечно во салон за убавина каде си ги носи трите мали ќерки 33-годишна мајка ги носи трите малечки ќерки во салон за убавина еднаш неделно, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg