Девојка од Финска копа дупки во мраз и се капе во ледена вода (фото+видео)

„Многу луѓе во Финска си имаат секири за да прават ваков тип на работи. Луѓето си прават дупка во мразот и си пливаат каде сакаат, иако надвор е можеби -30 степени Целзиусови.“

devojka-od-finska-kopa-dupki-vo-mraz-i-vleguva-vo-ledenata-voda-01.jpg

Елина Макинен (28) е девојка од Финска која вели дека пливањето во мраз е редовна практика во нејзината родна земја и дека Финците веруваат дека оваа активност им влијае добро на здравјето и ги полни со енергија.

devojka-od-finska-kopa-dupki-vo-mraz-i-vleguva-vo-ledenata-voda-06.jpg

Елина вели дека плива двапати дневно во дупки кои ги копа во мразот.

Нејзините видеа стануваат вирален хит, затоа што некои од нив се снимани на температура под -30 степени Целзиусови.

devojka-od-finska-kopa-dupki-vo-mraz-i-vleguva-vo-ledenata-voda-03.jpg

Таа користи секира и дупчалка со кои го сече/копа мразот.

„Многу луѓе во Финска си имаат секири за да прават ваков тип на работи. Луѓето си прават дупка во мразот и си пливаат каде сакаат.“

devojka-od-finska-kopa-dupki-vo-mraz-i-vleguva-vo-ledenata-voda-04.jpg

Елина вели дека ова хоби ја ослободува од стресот и прави да се чувствува мирно и среќно. За неа и нејзините сонародници претставува тип на јога и медитација.

Фотографии и видеа од Елина:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бајка од реалноста: Останала слепа на 18 години, го запознала него, ѝ помогнал да го врати видот – д... „Беше ужасно ненадејно да се разбудиш и да не можеш да гледаш и за миг да станеш...
Швеѓанката со нозе долги 101 сантиметар е помускулеста од кога било (фото) Нејзините неверојатно долги нозе, кои ја направија светски славна, сега се помус...
Германка со бизарна зависност: „Потрошив 28.000 евра за да личам на Барби“ „Пораснав во село во Германија и отсекогаш сакав да носам шминка и да бидам поже...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg