„Работев напорно да ослабам, сега не сакам ниту да помислам да забременам и да добијам стрии“

„Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намерата да добијам деца. Исто така, приоритет ми е да се забавувам“ – тврди оваа млада жена од Англија која откако успеа да ослаби речиси 52kg, стана Мис Велика Британија.

zhena-oslabe-52-kg-i-stana-mis-britanija-pa-izjavi-ne-sakam-deca-kje-mi-go-unishtat-teloto-i-nema-da-mozham-da-se-zabavuvam-01.jpg

Џен Аиткин (30) од Гримзби (Англија) во 2020-та година ја доби титулата Мис на Велика Британија откако претходно успеа да ослаби 50-тина килограми и од тежина од речиси 115kg стигна до тежина од 63kg.

zhena-oslabe-52-kg-i-stana-mis-britanija-pa-izjavi-ne-sakam-deca-kje-mi-go-unishtat-teloto-i-nema-da-mozham-da-se-zabavuvam-02.jpg

Таа тврдеше дека во 20-тите години од нејзиниот живот постојано била со прекумерна тежина и се чувствувала ужасно сè додека не почнала да држи диета во 2016-та година, а во 2020-та успеала да стане Мис на Велика Британија.

zhena-oslabe-52-kg-i-stana-mis-britanija-pa-izjavi-ne-sakam-deca-kje-mi-go-unishtat-teloto-i-nema-da-mozham-da-se-zabavuvam-03.jpg

Вистинската причина што ја навела да почне да слабее и да води поздрав живот било тоа што нејзиниот свршеник ја оставил затоа што била со прекумерна тежина.

zhena-oslabe-52-kg-i-stana-mis-britanija-pa-izjavi-ne-sakam-deca-kje-mi-go-unishtat-teloto-i-nema-da-mozham-da-se-zabavuvam-04.jpg

Благодарение на здравиот начин на живот, спортувањето и здравата исхрана Џен успеала да ослаби 52 килограми.

По напорната работа за да го доведе сопственото тело во совршена линија, таа вели дека нема намера наскоро да има деца затоа што не сака да го уништи сопствениот труд.

„Самата помисла дека ќе добијам стрии и дека ќе се здебелам ме одвраќа од намерата да добијам деца. Исто така, приоритет ми е да се забавувам. Сакам да излегувам секој викенд, а да имав деца немаше да имам доволно пари за дадилки“ – вели таа.

Џен понатаму тврди дека сака деца, но не сака да ги има во блиска иднина. Наместо тоа, опседната е со избори за убавина, патувања.

„Не сметам дека сум себична затоа што сакам да чекам. Ја градам сопствената самодоверба за да можам да станам одлична мајка. Ова е мојот живот и јас сакам да планирам кога ќе останам бремена“ – вели таа.

Голем број од оние што ја прочитаа нејзината приказна застанаа во нејзина одбрана и рекоа дека тоа е нејзин живот и таа има право да одлучи кога ќе стане мајка. Други пак, не ги криеја негативните коментари и критики за неа.

„Можеш да добиеш стрии и без да останеш бремена“, „Сега сигурно немаш стрии по толку загубени килограми“, „Откако си го среди телото – поработи малку на сопствената личност“.

Ова се само некои од коментарите што оваа жена ги доби на социјалните мрежи, откако нејзината приказна беше објавена на Фејсбук страната на порталот The Sun.

Повеќе нејзини фотографии на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Не ми кажа дека е женет, спиеше со мене и потоа го кажав на жена му – згрешив ли?“ „Го прашав дали е во врска и тој ми рече: ‘Да, извини, требаше да ти кажам, жене...
Украинка (30) гордо ја носи седата коса долга 1,5 метри: „Ја мијам еднаш неделно, некогаш не ја чешл... Ана има 30 години и коса која почнала да ѝ побелува на само 13-годишна возраст. ...
„Сопругот е 23 години постар од мене - се вознемирувам кога ми велат дека сум со него заради парите ... „Луѓето велат дека сум со него заради неговите пари и дека ако тој бил обичен чи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg