Димитар Атанасовски за CRNOBELO лексикон: „Имам скршено прозорец на комшиите со фудбалска топка“

„Како дете омилени игри ми беа фудбал, жмурка, џамлии и лего коцки. Бев одличен ученик, а омилени предмети ми беа музичко, физичко, географија и историја“ - Димитар Атанасовски се потпиша во нашиот лексикон.

dimitar-atanasovski-za-crnobelo-leksikon-imam-skrsheno-prozorec-na-komshiite-so-fudbalska-topka-01.jpg

Водителот Димитар Атанасовски вели дека фудбалот веќе не му е омилен спорт и го заменил со кросфит, па и Roma веќе не му е омилен клуб. И иако е против насилство, знаел да се степа како дете.

Димитар се потпиша во нашиот лексикон и ни одговори на неколку интересни прашања.

1. Како се викаш и дали имаш прекар?

Димитар, обично ме викаат Диме, а син ми по ново ме вика Mитаан.

2. Колку години имаш и што си во хороскоп?

Имам 36 години. Роден сум на 01.09.1987, во хороскоп сум Девица.

3. Која ти е омилена песна?

It Was a Very Good Year од Френк Синатра и „Градина од цреши“ од жена ми.

dimitar-atanasovski-za-crnobelo-leksikon-imam-skrsheno-prozorec-na-komshiite-so-fudbalska-topka-04.jpg

4. А омилена книга?

„Намести си го креветот“ од Вилијам Мекрејвен.

5. Омилен глумец, глумица, филм, серија?

Џим Кери, Сандра Булок, Avatar, 3rd Rock From the Sun.

6. Имаш ли омилен спорт, клуб, спортист? За кого навиваш?

Во последно време омилен спорт ми е кросфит, иако цел живот омилен ми бил фудбалот. Навивав за Roma, а сега навивам за Гиљерме Малеирос, кросфитер.

dimitar-atanasovski-za-crnobelo-leksikon-imam-skrsheno-prozorec-na-komshiite-so-fudbalska-topka-07.jpg

7. Имаш ли милениче?

Имам куче Атос и маче Бела.

8. Кој ти е среќен број?

12.

9. Кој ти е омилен виц?

Немам.

dimitar-atanasovski-za-crnobelo-leksikon-imam-skrsheno-prozorec-na-komshiite-so-fudbalska-topka-09.jpg

10. Кој ти е омилениот пијалак? А храна?

Пиво и мусака.

11. Кој ти е најдобар другар/ка? Колку долго се дружите?

Имам повеќе, ама сè се пријателства постари од 15-20 години.

12. Каков ученик беше? Кој ти беше омилен предмет?

Бев одличен ученик, а омилени предмети ми беа музичко, физичко, географија и историја.

dimitar-atanasovski-za-crnobelo-leksikon-imam-skrsheno-prozorec-na-komshiite-so-fudbalska-topka-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Стефан Лазаров за CRNOBELO лексикон: „Ми ja дупнаа главата со стап како дете“ Се сеќавате ли на лексиконите што ги пополнувавме во училиште, но криевме кој ни...
Снеже Велков за CRNOBELO лексикон: „На мајка ми ѝ исеков фустан со ножици, уште ми го памти тоа“ „Да имам времеплов, би сакала да се вратам во времето на Александар Македонски, ...
Елена Ристеска за CRNOBELO лексикон: „Љубовта на моите родители ми е пример како да се одржува однос... „Како дете двапати без повод бев нападната, меѓутоа толку многу ги тепав што на ...
Лила за CRNOBELO лексикон: „Сакав да студирам медицина, се гледав себеси како хирург“ „Немам комплекс, а баш би сакала да имам некој комплекс на море“ - Лила Филиповс...
Тијана Дапчевиќ за CRNOBELO лексикон: „Му скршив заб на девојче во петто одделение“ „Kога сум била во градинка, на 4-5 години, сум зела вазна со вода, сум се полила...
Едина Муса за CRNOBELO лексикон: „Најубаво место на светот ми е дома со саканите“ „На 5 години сама отидов да ја земам сестра ми од школо, а притоа само излегов о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg