Балончиња од вода и сјај, изџвакана видео касета: Ретро убавини и „маки“ кои ќе ви го стоплат срцето

Ах, колку многу ми недостига времето кога си игравме доктори/ки и медицински сестри, кога лижевме лижавчиња во форма на цуцла, си се бањавме само со Косили шампонче, а најголем проблем ни беше кога видео рекордерот ќе ни ја изџвака ленатата...

balonchinja-od-voda-i-sjaj-izdjvakana-video-kasteta-retro-ubavi-raboti-i-slatki-maki-koi-kje-vi-napravat-toplo-vo-srceto-01.jpg

Се случува живот, а мене некогаш топло ми е на срцето кога ќе си се вратам децении наназад и ќе се сетам колку беше убаво да бидеш дете.

Постоиш без реални проблеми, мама и тато се грижат за сè, а ти времето го минуваш во дување балончиња од вода и сјај, во играње едноставни игрички и свирење на инструменти, најлошо што е можно, за да ги нервираме домашните и потоа слатко да се смееме.

Ретро мигови кои ќе ви направат топло на срцето... Се сеќавате ли?

Кога правевме балончиња од мешавина на вода и сјај, кога ќе ни се потрошеше купечката течност

View this post on Instagram

A post shared by Dete Devedesetih (@dete_devedesetih)

Кога се нервиравме затоа што видео (рекордерот) ќе ни ја изџвака VHS касетата

View this post on Instagram

A post shared by Dete Devedesetih (@dete_devedesetih)

Кога се нервиравме затоа што обрачите не влегуваат и ја игравме оваа игра одново и одново

Кога свиревме на овој играчка инструмент за задоволство, но малку и за да ги нервираме родителите

Кога си се бањавме со Косили шампонче и најголемата дилема ни беше розов или син

Уште 5 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Син ми носи само скапи патики, а не од пазар“ – останав без зборови по одговорот на сосетка во мал ... Додека го пиев кафето, го гледам детето како пресреќно си оди дома, скока од рад...
Исповед на Кирил Ангелов: 20 работи кои ги научив и сфатив од борбата со ракот и победата на оваа бо... Кога за првпат решив да проговорам за мојата извојувана борба со ракот, како и с...
„Да не е толкава мрза“ и уште 12 работи што Македонците би ги смениле кај партнерите Да бидеме искрени, никој не е идеален, ни ние, ни партнерот што е покрај нас. Со...
20 години се смеевме до солзи со нив - Незаборавните скечеви на К-15 што сите ги помниме (видео) Дали се сеќавате на феноменалното трио К-15, кое долг период беше еден од малкут...
„Домашно подготвените торти на мајка ми и денес ме прават горд - фотки од моите стари албуми“ Секогаш имав интересни желби за тоа како сакам да ми изгледа тортата, па најчест...
Дали магарето лета? Лета - ако така вика шефот! Немаше човек, а да не ми рече, „Шефот е над тебе, свиткај ја главата, попушти. А...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg