Чарли Чаплин, за животот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Чарли Чаплин, за животот

carli-caplin-za-zivotot-povekjeЧаплин е еден од најкреативните и влијателните ликови од ерата на немиот филм. Контраверзноста и ласкањето биле секогаш присутни како во неговиот...


...јавен така и во неговиот приватен живот.

Ова се дел од мислите кои ги споделува со светот:

  • Немам баш многу трпение за убавите нешта кои мораат да бидат објаснети за да ги сфатиме.

  • Не сум сигурен дека јавноста знае што сака. Ова е заклучок извлечен од мојата кариера.

  • Ми се чини дека една од животните иронии е да правиш погрешна работа во вистинскиот момент.

  • На крајот, се е една голема шега.

  • Насмевката е тоник, олеснување, отстранување на болката.

  • Животот би бил одличен, кога луѓето би те оставиле на мира.

  • Животот е трагедија кога го гледаш од близу, но комедија кога го гледаш од далеку.

  • Ништо не е трајно во овој злобен свет – дури ни невољите.

  • Омразата на луѓето ќе помине, диктаторите ќе умрат и моќта која ја зеле од луѓето ќе им се врати назад. Додека луѓето умираат, слободата нема да исчезне.

Би можело да ве интересира:

Цитати од филмовите кои ќе ве инспирираат да го живеете животот во целост Дали некогаш сте размислувале како добар филм може да ви влијае во животот? Или ...
Поучни народни поговорки: „Љубовта нема години, таа се раѓа секогаш“ Животот е тимска игра. Имајте ведар став и во него никогаш не е предоцна за љубо...
Јапонски мудрости: Не го задржувај она што заминува, не го бркај она што доаѓа Јапонците важат за мудар народ од кој може да научите важни животни правила... ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава