Во долга врска сте, но не знаете дали сте спремни за брак? Тест со 14 прашања ќе ви ја открие вистината

Дали е дојдено времето да се впуштите во нова животна авантура и да свртите нова страница? Понекогаш не сме сигурни дали треба да одиме чекор понатаму кога е во прашање нашиот однос со партнерот.

Vo-dolga-vrska-ste-no-ne-znaete-dali-ste-spremni-za-brak-01.jpg

Меѓутоа, кога станува збор за стапувањето во брак, можете да си ги поставите следните 14 прашања себеси, но и на вашиот партнер за да одредите дали сте подготвени за овој голем чекор:

1. Како врската влијае на мене?

Дали партнерот ве поттикнува да бидете најдобрата верзија од себе или не ужива во сите ваши победи? Дали тоа прави да се чувствувате безбедно и сакано или постојано драматизира и прави да се чувствувате несигурно?

Доколку сте во среќна и здрава врска, партнерот треба да ви дава чувство на мир и среќа, додека партнерот во токсична врска ве деморализира.

2. Дали навистина се прифаќаме онакви какви што сме?

Секогаш ќе има некои работи кои ве мачат во врска со партнерот, но и двајцата партнери во врската треба да се чувствуваат слободни да бидат тоа што се и да се чувствуваат прифатени токму онакви какви што се.

3. Колку добро се познавам себеси?

Додека не се запознаете добро, не можете ни да знаете дали вашиот партнер е вистинскиот за вас. Најдете време да размислите кои сте и што сакате да станете во животот. Размислете за вашите вредности, краткорочни и долгорочни цели.

4. Дали сум среќен/среќна во оваа врска?

Лудост е да одлучиш да го поминеш животот со некој што не те прави среќен. Затоа добро размислете дали сте задоволни со изборот на партнер.

5. Дали се чувствувам заробено?

Дали се чувствувате како да мора да бидете во врска или брак, затоа што долго време сте заедно? Поради трудот што го вложивте досега? Дали навистина го сакате партнерот или едноставно сте зависни од него/неа и ви е премногу удобно?

6. Дали има рамнотежа во врската?

Дали и двајцата работите напорно, и двајцата правите компромиси, се грижите еден за друг, се поддржувате? Или целиот труд паѓа на товар само на едниот од вас двајцата?

7. Дали ви е забавно заедно?

Многу е важно да ви е интересно и забавно доколку веќе размислувате за заеднички живот.

Уште 7 прашања на следната страна... Би можело да ве интересира:

7 знаци дека сте во здрава врска и секој ден ви е Свети Валентин Вљубени сте во партнерот, се чувствувате прекрасно покрај него и не би го замени...
„Тој што готвел, не мие садови“ и уште 7 правила за успешна врска од среќните парови „Што ќе јадеме денес?“, „Пак јас да мијам садови?“ - Паровите што подолго време ...
6 најчести лаги кои жените ги кажуваат после сексот (18+) Во идеален свет, секој од нас би имал доволно самодоверба да не се грижи за сопс...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg