Убавините на Македонија: на одмор на Дебарско Езеро (фото)


Убавините на Македонија: на одмор на Дебарско Езеро (фото)

Едно од помалку популарните езера во земјава е Дебарското Езеро или Шпиље во западниот дел на Македонија. Се наоѓа во близина на македонско-албанската граница, јужно од Дебар, на местото каде што Радика се влева во реката Црн Дрим.

ubavinite-na-makedonija-na-odmor-na-debarsko-ezero-foto-01.jpg

Дебарското Езеро е најбогато со вода од сите вештачки езера во земјава, а максималната температура на водата е 23.9°С.

Во близина на источниот брег на езерото се наоѓа и Дебарскиот Остров.

Доколку сакате да ја посетите оваа околина и да уживате на чист воздух, без многу гужва, летово може да уживате на плажа и на Дебарското Езеро.

https://www.instagram.com/p/CCYj37gBe53/?utm_source=ig_web_copy_link

Ова се некои од најубавите Инстаграм фотки од оваа дестинација:

https://www.instagram.com/p/CDZFKUCHSBj/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CDPOpH9Hpu1/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CDIyncVp4GL/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CDHoLKojwEe/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CCvnNXWHPGN/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CBqRKwKnxci/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/B_TD2m6git7/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/BV7PWZhAA5k/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/p/CDYZOABn9sA/?utm_source=ig_web_copy_link

Прочитајте и: Мијачкото Тресонче ќе ви ја наполни душата со мир и убавина (фото)

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

И во Србија постои розово езеро (фото) Оваа не е ниту Мексико, ниту Сенегал... Многу блиску до Македонија постои розово...
11 места во Србија што ретко кој ги видел, а не смеете да ги пропуштите За да го посетите нашиот северен сосед Србија не ви е потребен ниту пасош, довол...
10-те најубави глетки креирани од снег и мраз Уживате во зимата? Дури и да не сте страсен љубител на ладното време, постојат м...

Најчитани неделава