Лош ракопис и уште 6 знаци дека вашето дете е можеби натпросечно интелигентно
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Лош ракопис и уште 6 знаци дека вашето дете е можеби натпросечно интелигентно

Дали вашето дете ги користи играчките на невообичаен начин и повеќе сака да се дружи со постари деца? Тогаш можеби си имате работа со мал генијалец.

losh-rakopis-i-ushte-6-znaci-deka-vasheto-dete-e-mozhebi-natprosechno-inteligentno-01.jpg

Се претпоставува дека едно на секои 1.000 до 10.000 деца е надарено, односно има натпросечна интелигенција и може да се нарече генијалец.

Некогаш децата генијалци се однесуваат многу поразлично од нивните врсници, а ако родителите не знаат за што станува збор, можат да бидат и загрижени.

Кога станува збор за мало дете, вам може да ви биде тешко да одредите дали е натпросечно интелигентно, но постојат некои знаци кои го „издаваат“.

Не значи дека овие знаци секогаш се гаранција за висока интелигенција, но и нивниот недостаток не значи дека детето не e интелигентно. Но, бидејќи се забележани кај многу натпросечно интелигентни деца, добро би било да ги знаете.

За кои знаци станува збор?

За него се грижат и бабата и дедото

Бидејќи модерните родители неретко се многу зафатени, бабата и дедото имаат важна улога во развојот на децата.

Тие можат да им го посветат целото внимание на нивните внуци, можат да ги научат многу животни и социјални вештини и, според некои истражувања, можат да ги направат и попаметни.

Иако не е познато зошто точно се случува ова, истражување од 2011 година покажало дека кога бабата и дедото се вклучени во животот на детето, тоа постигнува подобри резултати на училиште, повеќе сака да учи и генерално се чувствува посреќно.

losh-rakopis-i-ushte-6-znaci-deka-vasheto-dete-e-mozhebi-natprosechno-inteligentno-02.jpg

Се однесува претпазливо пред нови ситуации

Некогаш другите ја гледаат оваа претпазливост како срамежливост, но всушност може да биде знак за висока интелигенција на детето.

Наводно, кога се во непозната ситуација – на непознато место или со непознати луѓе – интелигентните деца тивко набљудуваат што се случува околу нив и се претпазливи додека не научат нешто повеќе за околностите.

losh-rakopis-i-ushte-6-znaci-deka-vasheto-dete-e-mozhebi-natprosechno-inteligentno-03.jpg

Ги користат играчките на невообичаен начин

Кај интелигентните деца, љубопитноста и креативноста се многу поразвиени, па лесно можат да им досадат играчките што ги имаат. Поради ова, тие пробуваат да најдат нови начини да си играат со нив, кои некогаш изгледаат невообичаено.

Тие може да покажат заинтересираност и за разни работи низ домот кои воопшто не се играчки – да ги редат подметачите за чаши во разни форми, да истураат вода од чаша за да видат како тече…

losh-rakopis-i-ushte-6-znaci-deka-vasheto-dete-e-mozhebi-natprosechno-inteligentno-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

7 знаци за здравјето на детето кои не треба да ги игнорирате Кога на детето му се случува нешто, тогаш и родителите поминуваат низ едно тешко...
Фотка од татко што му менува пелена на своето дете во јавен тоалет стана вирален хит Дали сопствениците на локалите прават сè за да им го олеснат престојот на луѓето...
Животот без и со деца: Колку се менуваат луѓето откако ќе станат родители? Факт е дека животот пред да имате деца драстично се разликува од животот со деца...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg