Трикови за убавина кои ќе посакате да сте ги знаеле порано

Не е лесно да се изгледа совршено, а тоа е сонот на секоја девојка.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-01.jpg

Потребна е редовна нега и грижа за вашето тело, а тоа треба да го практикуваат сите - и млади и возрасни.

Неколку тајни кои ќе ви заштедат многу време и пари, а ќе ве направат прекрасни:

За убава коса:

Ако косата често ви се мрси, додадете морска сол во вашиот шампон и коренот на косата ќе стои чист подолго време.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-02.jpg

За густи трепки и веѓи:

Не ја фрлајте старата маскара. Измијте ја и во тубата измешајте рицинусово масло, витамин Е и алое сок. Со четката нанесувајте од мешавината на трепките и веѓите. Се користи еднаш месечно пред спиење.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-03.jpg

За темните кругови под очите

Ако сте љубител на кафе, не го фрлајте талогот од кафето што ќе го испиете. Тоа може да ви помогне да ги освежите очите. Измешајте го со кокосово масло во сооднос 1:1 и нанесете на кожата под очите, па оставете да отстои 15 минути. Користете ја маската 3-4 пати неделно.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-04.jpg

За убаво тело

Ова може да делува како анти-целулитно средство. Измешајте 2 лажици мелен ѓумбир, 5 лажици маска од глина и 10 лажици топла вода. Мачкајте ја мешавината на деловите кои не ви се допаѓаат (стомак, спојлери, колкови, раце) и замојтајте ги со фолија.

Оставете да стои 1 час, а потоа истуширајте се. Повторувајте го ова еднаш неделно.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-05.jpg

За мазни нозе

Измешајте ¼ сок од лимон, 2 чаши шеќер и ¼ чаша вода. Загрејте ги на тивок оган додека мешавината не добие златна боја, па оладете ја и намачкајте  на нозете во спротивна насока од растот на влакната. Потоа нагло извадете ја „лентата“.

Секако немојте одеднаш да ги намачкате цели нозе. Прво пробајте на мал дел.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-06.jpg

За цврсти нокти

Измешајте мед и кокосово масло во сооднос 1:1 и додадете неколку капки масло од лаванда. Истурете ја мешавината во искористено шишенце од лак и мачкајте ги ноктите за да ви зацврснат.

trikovi-za-ubavina-koi-kje-posakate-da-ste-gi-znaele-porano-07.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Рамен стомак, мал нос: Наметнати (и нереални) стандарди за убавина кои не треба да ви влијаат на сам... Совршен мал нос, полни усни и рамен стомак – слободно игнорирајте ги овие станда...
Бонтон правила за убавина и изглед кои вистинските дами никогаш не ги прекршуваат Грешка бр. 1 - Пренападен парфем нанесен секунда пред да влезете во просторија. ...
7 трикови со кои косата ќе ви изгледа како да сте тазе излезени од фризер Тазе фенираната или испегланата коса е желба на секоја жена и нема нешто поубаво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg