Витамини и билки кои се корисни за вашата убавина и здравје

Ако имате проблем со опаѓање на косата, појава на седи влакна, оштетени нокти или едноставно ви е потребна енергија – време  е да обрнете повеќе внимание на вашата исхрана.

vitamini-i-bilki-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-001.jpg

Потребни ви се витамини кои ќе ви помогнат во грижата за убавината и здравјето.

Тие се од клучно значење, а изборот на вистинските ќе има позитивен резултат кој за кратко ќе го почувствувате и самите.

Затоа е важно да знаете кои намирници ви ја даваат потребната доза на витамини, но и да научите на кој начин телото ги апсорбира.

Ова се најзначајните витамини кои влијаат на убавината, но и ја зголемуваат енергијата, помнењето, како и имунолошкиот систем.

Погледнете во кои намирници ги има:

За кожа, коса и нокти

Вашето тело зборува многу за здравјето, па ако имате дефицит на некои витамини и минерали, косата нема да има оптимален сјај и волумен. Мултивитамините со активен Б комплекс се најдобра препорака. Витаминот Б го поттикнува растот на косата и нoктите, а и дава сјај на кожата.

Суплементи:

 • Цинк – кога е во дефицит, косата ја губи бојата и станува седа
 • Витамин Д – ги отвoра фоликулите за раст на косата
 • Витамин Е – за сјај, волумен и раст
 • Магнезиум – го зајакнува влакното

Билки кои треба да ги консумирате:

 • Коприва, алое – содржат витамин Ц
 • Босилек – поттикнува циркулација и го намалува кршењето на влакното

vitamini-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-02.jpg

За зголемување на енергија

Енергијата треба да биде секогаш добро балансирана и никогаш не треба да биде доведена до минимално ниво. Погледнете кои билки и витамини се добри за одржување.

Суплементи:

 • Активен витамин Б12,
 • Фолна киселина,
 • Коензим q10

Билки кои треба да ги консумирате:

 • Корицепс
 • Родиола
 • Мака

vitamini-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-03.jpg

Памтење

Ако сакате да имате подобра меморија, внесот на омега 3 масни киселини ќе ви помогни, исто како и следниве работи.

Суплементи:

 • Витамин А
 • Тирозин
 • Карнитин
 • Омега 3

Билки кои треба да ги консумирате:

 • Гинко Билоба
 • Готу Кола
 • Брахми

vitamini-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-04.jpg

Сон

Понекогаш неколку часа мирен сон се подобри од 8 часа превртување и мачење. Недостатокот на некои витамини и минерали може да влијае на прекинување на сонот заради што треба да ја подобрите исхраната.

Суплементи:

 • Мелатонин
 • Магнезиум
 • Витамин Б3
 • Витамин Д
 • Триптофан

Билки кои треба да ги консумирате:

 • Валериан
 • Хмељ
 • Ашваганда
 • Магнолија
 • Камилица

vitamini-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-05.jpg

Исхрана и имунолошки систем

Исхраната не се однесува само на она што го ставаме во уста, туку и на тоа што го апсорбираме или елиминираме.

Суплементи:

 • Витамини: Б, Б3, Б6, Ц, Е, А, Д
 • Железо
 • Цинк

Билки кои треба да ги консумирате:

 • Кордицепс
 • Глуварче
 • Махуна

vitamini-koi-se-korisni-za-vashata-ubavina-i-zdravje-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 навики за убавина кои секоја девојка треба да ги знае до 30-тата година Да научат дека инвестирањето во квалитетна козметика е инвестирање во себе. Да п...
Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
5 причини зошто да користите кафе за нега на коса + како да си направите маска и спреј Го поттикнува растот, го зајакнува влакното и го олеснува чешлањето - кафето е е...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg