Кои промени на стапалата и ноктите можат да бидат знак за некаков проблем со здравјето?

Ако имате многу сува кожа којашто се лупи, и покрај добрата нега на стапалата, можно е да имате проблеми со тироидната жлезда.

promeni-na-stapalata-i-noktite-koi-mozhat-da-bidat-znak-za-nekakov-problem-so-zdravjeto-01.jpg

Состојбата на стапалата и ноктите може да открие многу детали за нашето здравје.

Некогаш промените на овој дел од телото се предизвикани од проблеми со здравјето.

Нормално, не секоја ваква промена е знак за нешто сериозно, но добро би било да бидете свесни за промените, особено ако чувствувате и други симптоми.

Кои промени се можен знак за некаков проблем со здравјето?

Сува кожа што се лупи

Сувата кожа на стапалата е нормална појава, особено ако ретко користите кремови.

Но, доколку го имате овој проблем и покрај добрата нега, можно е да имате проблеми со тироидната жлезда, особено доколку чувствувате и други симптоми за ова нарушување.

promeni-na-stapalata-i-noktite-koi-mozhat-da-bidat-znak-za-nekakov-problem-so-zdravjeto-02.jpg

Ранички што не заздравуваат

Доколку имате рана на стапалата која никако не заздравува, можно е да станува збор за дијабетес.

Слабата циркулација што е последица на дијабетесот може да го отежне зараснувањето на раните, особено на стапалата.

promeni-na-stapalata-i-noktite-koi-mozhat-da-bidat-znak-za-nekakov-problem-so-zdravjeto-03.jpg

Отечен палец

Отечениот палец, без навидум никаква причина, може да биде знак за вид артритис.

promeni-na-stapalata-i-noktite-koi-mozhat-da-bidat-znak-za-nekakov-problem-so-zdravjeto-04.jpg

Црвени линии под ноктите

Иако можат да изгледаат загрижувачки, овие линии генерално не се знак за нешто сериозно и настануваат при мали надворешни повреди.

Но, ако се многу изразени и се појавуваат на сите нокти, најдобро одете на лекар – можат да бидат знак за проблеми со срцето, па и лупус.

promeni-na-stapalata-i-noktite-koi-mozhat-da-bidat-znak-za-nekakov-problem-so-zdravjeto-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Симптоми кои се јасен знак дека треба да го однесете детето на очен лекар Го покрива едното око, го држи телефонот премногу близу до лицето или многу чест...
Како да ги заштитите малите деца од сонце и кога да почнете да користите крем со фактор? Откако вашето бебе ќе наполни 6 месеци, време е да воведете крем со фактор. Ова ...
Констипација кај деца – совети и трикови како во домашни услови да им помогнете Погрижете се вашето дете да пие доволно количина вода во текот на дено...
Рамни стапала кај деца: Што ги предизвикува и кога е време да побарате помош? Важно е да запаметете дека детето никогаш не треба да носи чевли што ги носело д...
Зошто понекогаш окото ни „игра“ и дали е знак за сериозен проблем? Играњето на окото е појава со која сме се соочиле скоро сите. Во повеќето случаи...
Како да се справите со вошките и што треба да знаете пред да почнете да го чистите детето? На гнидите им требаат од 5 до 10 дена за да се развијат во мали вошки, на кои па...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg