Вие прашувате, психолог одговара: „Како да ја охрабрам пријателката да не се плаши од развод од сопруг кој ја изневерува?“

На прашањата од нашите читатели одговара лиценциран психолог/терапевт.

vie-prashuvate-prsiholog-odgovara-kako-da-ja-ohrabram-prijatelkata-da-ne-se-plashi-od-razvod-od-soprug-koj-ja-izneveruva-01.jpg

Прашањата за психолозите може да ни ги испраќате на нашиот мејл Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.– истите треба да бидат концизни и со кирилична поддршка.

Прашање од читател:

„Како да ја охрабрам пријателката да не се плаши од развод од сопруг кој ја изневерува?“

Одговор од психолог, Александра Милевска:

Според скалата на стресни животни настани, разводот го зазема второто место и не случајно е така бидејќи претставува вистински земјотрес за целото семејство. Разводот е процес кој влијае не само на самите сопружници, туку и на целиот систем на семејството и неговите членови.

Еве неколку аспекти:

1. Емоционални реакции и реорганизација на семејството: Разводот може да предизвика различни емоции кај членовите на семејството, како што се тага, гнев, загриженост и неприфаќање. Секој член на семејството треба да се адаптира на новата ситуација и да ја промени својата улога и функција во семејството.

2. Комуникација и поддршка: Важно е да постои отворена комуникација помеѓу членовите на семејството за да се изразат чувствата и потребите, како и да се обезбеди поддршка и разбирање за сите вклучени.

3. Финансиски аспекти: Разводот може да има значаен финансиски ефект врз семејството, вклучувајќи поделба на имот, но и врз постојаните трошоци на одржување на две различни домаќинства.

4. Односите со децата: Ако има деца во семејството, разводот може да има долгорочни последици врз нивната благосостојба и развој. Важно е да им се обезбеди безбедна средина и да се работи на здрави и поддржливи односи помеѓу децата и родителите.

Оттука, и кога постои брачно неверство, одлуката за развод не е нешто што лесно се носи и стравот на вашата пријателка е сосема нормална реакција.

Разводот поради неверство може да биде тешко време за личноста која решава да се разведе.

Еве неколку можни фази низ кои може да поминува оваа личност:

1. Шок и неверување: Првата реакција може да биде шок и неверување кога се открива дека сопружникот ја изневерил. Личноста може да се чувствува изненадено, изневерено и разочарано.

2. Увидување на реалноста: Постепено, личноста може да се освестува дека не може да продолжи да биде во брак со сопружник кој ја изневерува. Увидува дека разводот можеби е најдобриот пат за нив.

3. Размислување за опции: Личноста може да почне да размислува за своите опции и да ги разгледува предностите и недостатоците на разводот.

4. Олеснување и прифаќање: Кога одлуката за развод ќе биде донесена, личноста може да почне да се свртува кон идејата и да почне да се чувствува подготвено за новата фаза во својот живот.

5. Приспособување и нов почеток: После разводот, личноста може да се приспособи на новата ситуација и да започне со нов почеток, можеби со нови цели и можност за среќа.

Каква и одлука да донесе вашата пријателка, важно е да ѝ покажете разбирање и поддршка. Покажете сочувство за нејзината болка и разговарајте за нејзините чувства без да ги оценувате или судите.

Помогнете ѝ да размисли за своите опции и да ја разгледа ситуацијата од различни агли.

Исто така, поттикнете ја да побара совет од стручно лице кое може да ѝ помогне да го преброди овој период и да донесе одлуки кои се најдобри за неа.

Побарајте бесплатна консултација или закажете сесија со Александра Милевска, дипл. психолог ТУКА.

Разговарајте со лиценциран психолог и надминете ги предизвиците.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

фото: приватна архива / depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Вие прашувате, психолог одговара: „Како да разговарам со ќерката која е во пубертет за дрога, секс и... На прашањата од нашите читатели одговара лиценциран психолог/терапевт. На пра...
Како да реагирате доколку наидете на лице со деменција кое е изгубено? Не ја оставајте личноста сама и кога разговарате со неа, зборувајте јасно и со к...
Што открива бојата (и текстурата) на семената течност за вашето здравје? Додека е нормално семената течност некогаш да има бледожолта нијанса, ако ова тр...
Зошто не треба да заспивате пред телевизор? Светлината во текот на ноќта го намалува нивото на мелатонин, што, пак, е поврза...
Вие прашувате, психолог одговара: „Како да се ослободам од постојаниот страв дека ќе се случи нешто ... На прашањата од нашите читатели одговара лиценциран психолог/терапевт. На пра...
Работи кои го зголемуваат нивото на шеќерот во крвта, а не се храна Лошите навики кои скоро сите ги имаме може многу да влијаат врз зголеменото ниво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg