Со банана до едно чудо придобивки!
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Со банана до едно чудо придобивки!

Бананата е супер овошје кое треба да го консумирате барем еднаш дневно.

So-banana-do-edno-chudo-pridobivki-01.jpg

Во природен облик или во смути или како овошна салата, не важно! Важно внесете банана, организмот ќе ви биде благодарен.

Банана во борбата против депресија

Направено е едно истражување во кое се докажува дека луѓето кои страдаат од депресија се чувствуваат многу подобро откако ќе изедат банана. Тоа се должи на триптофанот во бананата што е еден вид на протеин кој помага да се релаксирате и да ви се подобри расположението.


Ги намалува ПМС симптомите

Бананите се богати со Б6 и ја регулираат гликозата.


Го нормализираат крвниот притисок

Бананите содржат калиум и мал процент на сол, тоа го регулира крвниот притисок. Оние кои јадат банани имаат помали шанси за мозочен удар.


Ја зголемува моќта на мозокот

На 200 ученици пред тест им дале банани да јадат и резултатите на тестот се покажале зачудувачки добри! Нема што да изгубите ако пробате...

Би можело да ве интересира:

5 Здрави начини да го намалите крвниот притисок Пред да посегнете по лекови пробајте да го регулирате крвниот притисок преку ови...
Што сè може да излечи обичната сол? Иако честопати се вели дека треба да се намали со употребата на солта бидејќи шт...
Во кечапот нема свежи домати: Што мислиме дека јадеме, а што реално купуваме? Секој ден во кошничката се наоѓа по некој чипс, еднаш во месецот сигурно купуват...

Спонзорирани линкови: