Како да се релаксирате и одморите по напорниот работен ден?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Како да се релаксирате и одморите по напорниот работен ден?

Сите ние имаме околу 3 часа слободно време во текот на денот. Зошто да ги трошиме непотребно? Дури 75% од нас успеваат да се релаксираат кога се дома, постојано работат, средуваат... За наше добро, време е да се смириме и да го намалиме нивото на стрес.

kako-da-se-relaksirate-i-odmorite-po_naporniot_raboten_den-01.jpg

Кога работиме повеќе работи истовремено се чувствуваме како никогаш нема да стигнеме да ги завршиме. Секој ден правете си список на завршени работи. Колку и да се мали и неважни, сепак се завршени.

Смислете некој вид на ритуал кога влегувате дома, мозокот ќе се навикне на тоа и ќе „знае“ дека тогаш почнува времето за одмор.

Многу од нас истовремено гледаат телевизија, гледаат во телефонот, а некогаш и во екранот од компјутерот. Ова го стимулира мозокот да прави повеќе активности во исто време и потешко му е да се одмара.

Најдете време да бидете сами. Кога живеете со некој е поверојатно да бидете повеќе под стрес.

Обидете се првите 10 минути од кога ќе влезете дома да бидете сами.

Најдете некоја активност која ве исполнува. Можете да седите пред телевизорот и да не правите ништо, но сепак да не се одмарате. Можете да правите многу активности и вежби во удобноста на вашиот дом.

Дури и готвењето може да ве релаксира и исполни...

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Петар Пан синдром, што е тоа? Петар Пан синдромот се јавува кај возрасни лица кои се однесуваат како деца. Ово...
4 причини зошто се дебелеете кои немаат никаква врска со исхраната Познато ни е дека вишокот на килограми може да биде последица од прекумерно седе...
Говор на телото: Ноктите се огледало на вашето здравје Секоја внатрешна промена на организмот, од начинот на исхранување до тоа дали им...

Спонзорирани линкови: